Koha Ditore boton në vazhdime polemikat për librat e Jusuf Buxhovit

Publikuar: 03.06.2012 - 08:38

Prishtinė, 3 qershor – “Koha Ditore”, duke filluar nga e premtja qė shkoi, ka nis botimin e polemikave nga historianėt Albert Ramaj, Nuri Bexheti dhe Xhemal Ahmeti rreth librave (tre vėllime) tė Jusuf Buxhovit me titullin «Kosova - Antika, Mesjeta, Perandoria Osmane, nga Konferenca e Londrės deri nė Protektoratin ndėrkombėtar».
Nė tekstin e parė, reaguesit theksojnė se libri nė fjalė bėri njė jehonė tė madhe dhe nga njė numėr i konsiderueshėm i medieve kosovare u prit me pompozitet. Sipas tyre, libri i Buxhovit hyn ndėr ata libra, qė janė pjesė e polemikės historiografike, e cila ka mė shumė se njėzet vjet qė po pėrkujdeset gjithandej pėr trazira dhe thellim armiqėsish ndėr popujt e Evropės Juglindore. Polemikė, e cila mund tė cilėsohet si luftė historianėsh, nė garėn e tyre se kush prej tyre do ta gjejė recetėn mė tė mirė pėr tė dėshmuar autoktoninė e kėtij apo atij populli. Secili komb, pavarėsisht se a ėshtė i «lashtė» apo i «ri» – nė shumicėn e rasteve i pėrkrahur me subvencione shtetėrore apo nga arkat partiake – pėrpiqet tė sjellė argumentin mė bindės rreth sė drejtės sė vet natyrore pėr tė sunduar mbi toka tė caktuara ballkanike. Thėnė troē, gjithė kjo ka tė bėjė me pyetjen: kush ishte i pari kėtu?
Brenda hapėsirės shqiptare deri mė tani pati vetėm disa kritika simbolike rreth «teorisė mė tė re» tė Buxhovit mbi etnogjenezėn e shqiptarit tė sotshėm, thonė reaguesit. Sipas tyre, me njė vetėbindje gati narcisoide, gazetari kosovar apelon pėr njė historiografi shkencore, tė pastėr dhe objektive. Historianėt tjerė, ata tė cilėt etnogjenezėn shqiptare e shohin ndryshe, Buxhovi i fyen duke i quajtur albanofobė.
Po ēka nėnkupton Buxhovi nėn togfjalėshin «historiografi objektive dhe shkencore»? Reaguesit e akuzojnė Buxhovin pėr manipulim dhe keqinterpretim tė burimeve si dhe pėr shpikje tė burimeve. Ato po ashtu tregojnė se si Buxhovi pothuaj asnjė emėr tė autorėve tė huaj nuk e shėnon saktė, gjė qė konsiderohet njė lėshim skandaloz pėr njė historian.
“Koha Ditore” gjithsesi mbetet e hapur edhe pėr mendime tė tjera “pėr dhe kundėr” librave tė Buxhovit.

(Mė gjerėsisht kėto polemika mund t’i lexoni nė gazetėn Koha Ditore)

Driton Bakija Gjakove 07.06.2012/09:09

Ju lutem nese ka mundesi redaksija nga gazeta,Koha Ditore ti mi qete keto vazhdime per polemikat qe po behen per veprat ndaj ,Jusuf Bugjovit.Per librin e tije historija e ,Kosoves .

Besi 04.06.2012/00:35

Mjafton fjalia"Libri i Buxhovit hyn nder ata libra ..te cilet ka me shume se 20 vjet qe po perkujdesen per trazira dhe thellim armiqesish ndermjet popujve te Evropes Juglindore", per te kuptuar qellimin qe i kane vene vetes keta fare "misionaresh" te pajtimit ndermjet popujve te Ballkanit.Te barazohet historiografia shqiptare me ate serbe ne qellimet e saj,s mund te kuptohet ndryshe pos si tradheti, me ose pa vetedije.Ne qoftese keta djem kan dashur te behen te famshem ,duke polemizuar me Buxhovin,atehere shume me mire per ta do te ishte te polemizonin me tezat e shpifjet fashiste te historianeve serb ,se sa te harxhonin kohe dhe energji duke polemizuar me Buxhovin e me sa di une keta djem deri tani nuk jane te njohur per ndonje polemike te tille.

gent shqiptari03.06.2012/23:55

Vlen per shumë komentues qe po shkruajn aq dobt per kombin e vet... eshte per tju ardhur keq e turp,O flm zotit Jusuf Buxhovit per tregimin e vertet per prejardhje qe ne kemiMikenetpellazgetiliretdardanetkosova para se me ardh perandorija osmane e ka pas emrinDardani..pra shume komentues ose jan tradhtar te pa shkolluar shpiuna te grko sllav,,ose jan fetar fenatika qe dita dites po e mohojn qe jan SHQIPETAR.Me ksi fetarve shqiptart jasht shqiperis po duan me humbe ... akterin e tyre kombetar..ne shqkullin 18 greqija e sotme ka pas 2 milion arvanitaso shqiptar dhe rreth 2 milion grkfoles ta ardhur nga azija.me kta fetar si hoxh krasniqi qe del ne tv e kishe po i lutet zotit ne gjuhen arabe duhet me fut ne biruc e mos me lirue deri te pranon komibin e vet para fes..qdo shqiptar i shkollur e din shume mire se pas shekullit 15 ni shumic shqiptare ne ate kohe e kan pranu fen islameiliret kane qen populli i par ne evrop qe e ka pranue fen e krishter ne shekullin 2 te eres son

iliri03.06.2012/23:20

mos u merrni me tipat si keta tre historian.Kush e din se kush jan dhe per interesa te kujt punojne.Z.Buxhovi esht shum i madh per ta,prandaj leni ta perfundojne misionin qe e kan marre,ata e dine prej kujte.

BISLIMI03.06.2012/14:00

O INTELEKTUAL HISTORIN E SHQIPTAREVE HISTORJANET TONE E SHKRUJ PREJ EMOCIONEVE,PREJ NDIKIMEVE POLITIKE ASGJE TE VERTET KTA NUK SHKRUAJN KREJT HISORIJA E TYRE ESHTE HIPOTEZ MOS SHKONI SHUME LARG SHIKONI HISTORIN E FUNDIT SI MUNDOHEN TA SHTREMBOJN PER INTERESA TE NGUSHTA GRUPORE KLANORE, JO JO HISTORIA SHRUHET NE BAZE TE DOKUMNTEVE TE SHRUARA TE GJETURA TE HULUMTURA JO PO MENDOJ SE KSHTU ESHTE


Pal Bala03.06.2012/13:13

Interesante nga kjo treshe!

Buxhovi ka bere nje pune ka botuar tre libra, dhe koha do e deshmone rendesine e tyre.

Eshte nje pyetje e thjeshte per kete treshe.

Sa punime keni bere si ekipe per te pergenjeshtruar apo pergjigjur serbeve, maqedonasve, malazezeve, turqve, italianeve, grekeve....qe kane shpife ne te kaluren kunder popullit shqiptare?

Per ndryshe eshte nje sukses shume i madhe i ketyre treve qe kane arritur te behen bashke?!

A po ndoshta puna e z.Buxhovi iu ka bere qe te ndieni domosdoshmerin e bashkimit te juaj akadamike per te iu pergjigjur!!!???

Reagimet kuder z. Buxhovi jane nje tregus qe tregone shume...!!!???

edii03.06.2012/13:08

Ky Lumi, që na e marrtë lumi, e paska lumosur krejt, për fije krejt!!! Po si i bëhet punës që Jusuf Buxhovi të merret me teknefesë si puna e atyre që përmend ti more mjeran? Unë të kam shkruar më poshtë që ti duket të jesh një LPKist i paskrupullt, por tash po më mbushet mendja që ti mund të jesh ndonjë zemër shkau që ka mësuar të shkruajë dy fjali kaq denigruese për një njeri të madh siç është Jusuf Buxhovi. Ja pra që Serbia nuk ka nevojë ti kundërshtojë argumentet shkencore që ka paraqitur Jusuf Buxhovi në të mirë të vjetërsisë shqiptare në këto troje, sepse ka argatë si puna jote që e bëjnë punën e saj!!!

Tefik R.Qarri03.06.2012/12:33

Duhet pershendetur angazhimin dhe mundin e zotit Buxhovi, per te zbardhur te kaluaren tone.Rendesia e veqante e vepres se z. Buxhovi qendron tek fakti i hapjes se temave te themi jo shume te hulumtuara, per te kaluaren tone dhe te Ballkanit ne pergjithesi. Ai po i thyen "tabute", te imponuar nga historiografia politike e kohes komuniste. Por e verteta duhet te bazohet vetem ne deshmi. E deshmite duhet hulumtuar. Sa per informim, per te kaluaren tone deri tani, kontribuesit me te medhenje kryesishte jane historianet Gjermanofoles. Njeri prej tyre Hermann Ölberg nga instituti i gjuheve dhe literatures, me seli ne Insbruck te Austrise, po sjell deshmi ineresante dhe te besueshme per "atdheun e lashte" te shqiptareve te sotem i cili autoktonine e shqiptareve ne Ballkan, nuk e vene fare ne dyshim.

Lumi03.06.2012/12:20

Paramendojeni Buxhovin pa asnje dite pune ne nje institucion shkencor, universitet, akademi etj. çohet dhe thote Noel Malcolmi historian i dobet, Oliver Schmitt, po ashtu i dobet! Keta zoterinj nuk kane nevoje te mbrohen nga askush, puna e tyre i mbron ata me se miri. Malcolm ende akuzohet si proshqiptar, Schmitt po ashtu, mes tjerash edhe nga qarqe proserbe ne Gjermani e Austri.

muha ks03.06.2012/11:52

po ti nese sedon historin per popull shqiptar ashtu te drejt siq e shkruan Jusuf Bugjovi ti mesiguri edon enciklopedin e maqedonve qe eshkruan anti shqiptar

Bardhi MX03.06.2012/11:33

Historianet ne Ballkan tregoin perralla,Pellazget,Iliret,Greket e vjeter,Fenikasit,Galet,Keltet jan zhduk,asnje popull nuk eshte trashigimtar i tyre,cka kemi ne nga Pellazget dhe Iliret sa fjal Pellazge dhe Ilire i ka gjuha shqipe?Pse nuk i trasheguam emrat Ilir Taulant,Pleurat,Agron,Teut?keta emra filluam ti perdorim ka mesi i viteve te 70 kur lexuam histori?Buxhovi po ja ben si historianet grek e serb rrej rrej se dicka mbetet.Perveq traditave pagane asgje nuk kemi nga antikiteti,krishterimi dhe islami e kan shkatrru kulturen ILIRE.Cka ka ILIRE jusuf buxhovi?emrin,mbiemrin,emrin e babait,nenes,gjyshit,gjyshes,stergjyshit? mua po me duken arabo turko persiane.

riza budakova03.06.2012/11:32

MEKAN QE E DOJN TE DREJTEN HISTORIKE KTO TRE BURRA E KISHIN KERKUE VETPO TE VILLSH VNER KUNDER PUNES QE KA BA Z.BUXHOVI DMTH.SENEVE PO TE ISHIM NDRYSHE DOTE ISHIM SHTET SIKUR NJERZIT TJER NE BALLKAN E EVROP E GJETIU.PO ME KSO LLOJ NJERZ KURR POPLLI SHQIPTAR SKA ME PA DIT TE BARDH!!!...NJERZIT E MENQEM KAN IK NGA TROJET SHQIPTARE PORA NIQIN VJETE VETEM E VETEM PER T JU LARGUE KTI SOJ MJRZISH...RIZA BUDAKOVA BRUKSELL.BELGJIK.

Faik Thaqi03.06.2012/11:15

Para do kohe isha ne Kosove dhe sigurova keto 3 libra te cilat do lexoj me vemendje,dhe deshiroj qe edhe me teper Shqiptar ti lexojn. Historija asht shkruar edhe ma heret por asht e mbyllur per Analfabet se nuk dijn ta lexojn. Merni librat e historis ne Londer apo Berlin dhe dini ma teper. Jan edhe disa data tjera per Shqiptaret te vlefshme para lidhjes se Prizrenit 1878.

bashkimi03.06.2012/11:12

AutorĆt thonĆ se nuk qĆndron teza e Buxhovit se autoret antikĆ lidhin pellazget, me ilirĆt dhe dardanĆt. Ju qe jeni pro Buxhovit, ndihmoni autorit tuaj dhe gjeni autoret antike qe i thonĆ kto gjĆra. Krejt thjeshte. Leni epitetet dhe konspiracionet se injoranca na bllokon edhe ma shumĆ se sa qĆ jemi. Mos u merrni me biografi dhe paragjykime vetem per arsye se nuk i njihni autoret te cilet nuk ju kane faj se lexoni vetem buxhovin dhe tjere te kalibrit tĆ tij. Me nderime

Lumi03.06.2012/10:39

Per fat te keq, ky debat tregon se nder shqiptare nuk ka asnje nivel sa i perket shtjellimit te temave. Disa ketu po me duken si fansa te nje ekipi futbollistik nga provinca. Aftesia per te shikuar gjerat me skepticizem dhe me kritike te shendoshe duket se nuk eshte virtyt i disa shqiptareve. Autoret e reagimit kunder "librave" te Buxhovit, per mendimin tim, jane shume te ftohte ne paraqitjen e argumenteve dhe nuk merren me te fare personalisht. Ata i numerojne argumentet, e tash del Buxhovi dhe thote se qenkan vasal te Beogradit. Kjo tregon se ky njeri e ka humbur betejen pa nisur ende, sepse nuk ka argumente dhe merret me sharje e shpifje. Keto jane "cilesi" te ndonje pijancei te mejhaneve ballkanike dhe nuk kane te bejne gje me shkence.

Lumi03.06.2012/10:32

Prape disa komentues merren me fyerje.
1. Hysen Gega eshte gjalle dhe ai e akuzon direkt Buxhovin se e ka marre ne pyetje ne nje stacion policie. Buxhovi i ike ballafaqimit.
2. Reaguesit kunder "veprave" te Buxhovit kane zbuluar se ai citon madje edhe nje liberautor inekzistent! Cka thoni ju per kete?
3. Ne nje liber te merhershem Buxhovi shkruan per vitet e tij ne Gjermani, por, per çudi, me asnje fjale nuk e permend ... sjen e J. Gervalles, ishkolegut te tij nga Rilindja. Pse?
4. Disa emigrante e akuzojne Buxhovin se ne Düsseldorf u kishte mbajtur fjalim kunder shkeputjes se punetoreve shqiptare nga klubi jugosllav i punetoreve.
5. Eshte nje genjeshter e kulluar e Buxhovit kur thote se kishte raporte te aferta me Rugoven. Rugova e largoi ate pas nje kohe te shkurter ne LDK dhe B. iku ne Gjermani, ku R. nuk e ka takuar pothuaj asnjehere. Kete e konfirmojne bashkepunetoret e R.
6. Buxhovi di vetem serbisht, nuk ka punuar kurre seriozisht ne shkence dhe eshte nje kalemxhi pa vlere.

FADILI GJILAN03.06.2012/10:09

QITA KRTIKUSITmas pari nuk pom duken emra te njofshum qi me mendu qi din diqka e dyta kta mujn me kan historian te viteve 90ta qe e kan kry shkollen neper oda me shilte edhe kta tani nuk e din ku i bjen podujeva se le ma me studju xysen e botes kta duhet me shku me vet buxhovin qka nuk kan te kjalt se kta veq si kan kuptu librat se ska ktu te keqe kurxha

Latinisti03.06.2012/09:22

Altin Lluka, harrove të na tregosh se ku e nxjerr kompetencën për të deklasifikuar një profesor historie si "pseudo historian". Për fat të keq merresh me shpifje ad personam dhe jo me kritikë ad rem dth. me argumentet e tre kritikëve të Buxhovit.

dardanasi03.06.2012/09:02

A ka mundesi mem tregu dikush qeta tre magart qe po ekundershtojne profesorin e nderuar Jusuf Buxhovin a punojne ne Beograd a po ne Shkup te sllavomaqedonasit

ABANorvegji03.06.2012/08:42

Ata qe nuk e perkrahin studimin real te Buxhovit, ata e perkrahin studimin jo rreal te grekeve dhe shovenistave sllave...shum shkurt dhe qart.

ahmeti03.06.2012/08:34

Shpresoj se debati do te merr kahje shkencore. Simpatite, animet nuk jane ato qe e zhvilojne shkencen! Buxhovi nderin me te madh do t' ia bente vetes nese ai mbetet permbajtesor, pra qe te koncentrohet te'mbroj' tezat e veta! Ndersa per shumicen e komentuesve ketu kam vetem nje thenie 'pa coment'. Habitem nga naiviteti kaq i madh! Zakonisht ne shumicen e rasteve, mbase edhe ne forumet tjera, perdoret mundesia e anonimitetit per te offenduar e per te share. E kete e bejne frikacaket dhe ata ae nuk kan forcen e argumentit!

edii03.06.2012/08:27

Për Lumin
Lum, që ti je një LPKist i prishur menç, kjo po shihet qartë. I beson ti përrallave të ndonjë të krisuri që i teket të njollosë Jusuf Buxhovin vetëm e vetëm pse ka qenë gazetar i Rilindjes dikur në Gjermani?! A e di ti se kush i ka përhapur këto përralla se gjoja Jusufi paska marrë dikë në pyetje? Ta them unë një LPKist i çmendur si puna jote, i cili duke shfrytëzuar naivitetin e një tjetri atdhetar të Lëvizjes, propagandonte për një Jusuf të tillë siç mundohesh ti ta paraqitësh. Ky mund të jetë edhe një turp i radhës pas shumë turpesh të tjera të lëshuara nga njerëz egoistë dhe thashethemexhinj si puna jote... Ky sulm i paskrupullt që po i bëhet Jusuf Buxhovit po të vinte nga Serbia, do të kuptohej, por ku po vjen nga shqiptarët, vërtet të le të habitur....

Kelmendi03.06.2012/02:48

Zoteri Buxhovi, vetem vazhdon te s hkruani ju, keta tipa si Lumi nuk kane kapacitete me lexu, ata tere jeten nuk i kane lexuar 2500 faqe. Ju ne veprat tua po thoni qe jemi popull antik, po per fat te keq, njerez si Lumi po i perqafojne tezat serbe qe jemi popull me bisht. Cka me ju be ketyre si Lumi, Zot fali, se nuk po dijne cka po bejne. Ahhh, ju pasket marre nje pyetje, nje emigrant nga Kosova, ne nje stacion policie ne Kosove, ne kohen kur ju keni qene ne Gjermani, ndersa ai ne nje stacion ne Kosove???E pasket luftuar emigracionin nacionalist shqiptar ne Perendim, cilin, LPK dhe LKCK???Po ata nacionalista nuk kane qene, po Stalinista, Enverista dhe Leninista. Me gjase edhe Lumi qenka i tille. Ahh edhe nje pyetje, qysh more ai emigranti nuk dual kurre publikisht, qe 30 vjet, me thene me maltretoi Buxhovi???Je i madh Buxhov, mos u merr me injoranta, shkruaj, shkruaj, shkruaj

Sharri03.06.2012/01:01

Po me habisin disa komentues qe perdorin fjale denigruese per z.Buxhovi!Qe te perpiqesh te denigrosh dikend se paku duhet te ishe i nje rangu intelektual me ate qe ti po mundohesh ta ulish poshte,apo duhet te ishe njeri qe e njeh te djeshmen,e njeh te sotmen,dhe ke vizion per te nesermen.Isuf Buxhovi ishte,eshte,dhe do te mbetet njeri i madh i pendes,dhe i mendjes!Do te ishte krenari qe te kishim me shume intelektual te kalibrit te Buxhovit.Ju qe po e c"vleresoni e njihni personalisht Buxhovin?Jeni te nje rangu me ngritje intelektuale me te?As nuk e njihni,dhe as nuk e njihni si duhet Historine tone.Te lumte z.Buxhovi!Ishe dje,je sot,dhe do te jesh edhe neser!

troja 03.06.2012/00:58

komentit nga @Altin Lluka duhet ti shtohet e dhena se keta 3 'kritikues e historian' te Vepres e Buxhovit jane adhurues dhe bashkepunetore te Oliver Jens Schmitt, nje 'historiani' nga Vjena i cili ka rreth veti nje grup te rekrutuar per nje fushate antishqiptare ne emer te nje "shkrimi te nje historie te vertete te shqiptareve". Rekrutet e tij jane edhe ne Shqiperi, Kosove e Maqedoni, te cilet i sherbejne per agjenden me botime e shkrime, si Klosi e Lubonja, apo me ftesa per prezentime si disa perfaqesues te institucioneve te Kosoves etj. Tash si duket kane hyre ne loje jane aktualizuar edhe keta te tre Bexheti, Ramaj e Ahmeti, te cilet mund te thirren ne miqesine te vjeter me Schmitt qe nga koha e studimeve. P.S. "Historia e vertete" nuk shkruhet duke cituar me saktesi mashtrimet serbe, venedikase apo turke, per shqiptaret, per Skenderbeun etj. e kete e bene me angazhim te madh Schmitt dhe grupi i tij. Pra bene punen D. Qosiqit, "perserite rrenen deri sa te behet e vertete"

Dardani02.06.2012/22:06

vetem e vetem per te rehabilituar veten per shkak te se kaluares se tij a.problematike si kuader i LKJse, b.dhe kundershtar i emigracionit nacionalist shqiptar ne Perendim.c. Nje emigrant kosovar e akuzon Buxhovin direkt se e ka marre ne pyetje ne vitet 80te ne nje stacion policie ne Kosove
KËTO NËN A,B,C, JANË RRENË TË ZAKONSHME,PËR TË CILAT NUK KA NEVOJË TË REAGOHET.JB KA NJË PRODHIMTARI TË BEGATSHME PARAPRAKE,LETRARE,DHE AS QË KA PASUR NEVOJË PËR NDONJËFARË REHABILITIMI.Lëreni inatin,nëse nuk mund t,i bleni,huazoni nga biblioteka universitare,dhe lexoni,krejtësisht në heshtje.Dhe mos u befasoni,nëse njeriu ynë që është si ne,megjithatë DI ME GJASË MË SHUMË SE NE, DHE PA DYSHIM,NJA PESËMBËDHJETË VJET I KA KALUAR,NË BIBLIOTEKAT DHE ARKIVAT E HUAJA.Sikur Buxhovi të na shfaqej tashti,nga njëfarë distance,të na fliste,kushtimisht,nga njëfarë EKRANI IMAGJINAR,ndryshe do ta përjetonim,DALJEN E TIJ DHE TË LIBRAVE TË REJA TË TIJ.

flamur gojani02.06.2012/21:57

Treshen apo ma origjinal ,,trojken"kritikuese do t'a pershkruaja me aforizmin e publicistit çek Jerzhi Lec
,,Të paaftët janë të aftë t'a paaftesojnë të aftin "

Lumi02.06.2012/21:07

Eshte fatale se si disa komentues ketu merren me autoret e reagimit dhe jo me argumentet e tyre. Autoret e akuzojne Buxhovin se ka shpikur burime, se gati asnje emer nuk e shkruan sakte, se nuk di asnje gjuhe te huaj vec serbishtes, se i ngaterron tezat dhe hipotezat, se fyen historiane dhe prape i citon ata per te ndertuar perrallen e tij. Pra, merrni parasysh faktet, mos shkruani komente folklorike! Buxhovi ka shkruar 2500 faqe perralla, te ndertuara me tekste te vjedhura vetem e vetem per te rehabilituar veten per shkak te se kaluares se tij problematike si kuader i LKJse, "korrespondent" i RILINDJES ne Bonn dhe kundershtar i emigracionit nacionalist shqiptar ne Perendim. Nje emigrant kosovar e akuzon Buxhovin direkt se e ka marre ne pyetje ne vitet 80te ne nje stacion policie ne Kosove. Buxhovi deri me sot hesht per kete njolle ne biografine e tij. Tentimi i tij per ta paraqitur veten si patriot eshte qesharak. Po aq qesharake jane ata qe i besojne.

agim dragusha02.06.2012/20:21

pershendetje profesorit buxhovi dhe qe te jet i pa lodhshem ne punen e tij aq te madhe per kombin qe historin ton te lashe ta kultivojm e ta ruajm e ta rikujtom perher ne dhe pasardhsit tan keni pun per te ber shum profesor qe historia jon te kete bazen e shendosh kurrizore qe ta ngulitni te verteten e pa luhatshem qe ne trojet tona jemi vetem ne si popull e te tjeret jan vetem mbeturina sllave te formuar ne shek. e 18 kur u formuan per here te par serbet si popull ne pashallekun e beoqytetit

Dardani02.06.2012/18:49

SHUMICA E REAGUESVE QË PËRPIQEN TA INJOROJNË BUXHOVIN,HERË HERË ME NJË GJUHË SHPOTITËSE,HETOHET SE NUK E NJOHIN BUXHOVIN,AS SI ROMANSIER.....e saj per ket keti zotris dardani qe po shkrun se identifikohet me LDK...
jo jo lexoje mirë,çka thashë
Buxhovin jemi mësuar ta identifikojmë madje kryesisht me Ldknë,gjë që veç sa e mjegullon prizmën tonë të receptimit.

LIDHJA E JB ME PARTINË E NGATËRRON GJYKIMIN PËR JB SI HISTORIAN,TEK TË GJITHË ATA QË JANË AVERZIVË NDAJ LDKSË. Nëse ke vështirësi ta kuptosh edhe këtë,shfletoje fjalorin e gjuhës shqipe, dhe mësoje shqipen,se ne s,kemi tjetër gjuhë amtare.

Altin Lluka02.06.2012/18:46

Ata qe gjer sot kane paralajmerua se do te kundershtojne Buxhovin jane tre veta nje pseudo historian oborrtarkeshilltar ministri z. Nuri Bexheti, I dyti eshte nje hibrid gjysem i konvertuar qe nuk e di origjinen e vet e lere me historine e shqiptareve z. Xh. Ahmeti dhe, i treti njefare Albert Ramaj qe perveq qe eshte jashte rrjedhave shqiptare, eshte edhe nje perqares i shqiptareve ne baza fetare...Nga keta tre kritikuc nuk pritej gje perveq qe do te bluajne ne mullinjt e serbise!?

Nora02.06.2012/18:19

Po sa e përfundova leximin e Librit të tretë fq. 909 ku shkruhet ..., më 17 shkurt 2008, Kosova shënimi im ta shpallë pavarësinë dhe kështu Shqiptarët e Kosovës shënimi im të rrumbullakësojnë me sukses të madh një proces historik, në të cilën ishte investuar dije, mund dhe gjak për aferë një shekull.Mendoi se kjo vepër e z Buxhovi është një nder veprat më kapitale që kanë dhënë autoret shqiptarë deri sot. Respekt

isak murtezi02.06.2012/17:39

te lumte buxhov , vetem shkruaj mos u ndal se keto historucat shum pak kan shfletu, e saj per ket keti zotris dardani qe po shkrun se identifikohet me LDK , si gurisht se po por eshte themelusi numer nje i LDK e jo si pretendojn disa me at fjalen e famshme nje nder themelusit e LDKse

Dardani02.06.2012/16:41

Fillimisht, librat duhet të lexohen.Ngadalë,dhe me laps e notes në dorë.Pastaj,duhet të lexohen edhe disa autorë të huaj.Po zëmë,Schmitt,trungun familjar të Skënderbeut,e huazon,nga Gopçeviq,dhe vetëm duke i përafruar burimet,kristalizohet pasqyra jonë mbi këta autorë.Buxhovi,duhet pranuar,se na ka zënë në gjumë disi,sepse po promovon teza të reja,për të cilat ne as kemi përgatitje hulumtuese,e as vullnet,t,i pranojmë ashtu blanko.Ne prisnim nga historianët tanë nominalë,jo nga një shkrimtar e gazetar,dhe kjo poashtu na krijon huti.Buxhovin jemi mësuar ta identifikojmë madje kryesisht me Ldknë,gjë që veç sa e mjegullon prizmën tonë të receptimit.Pra,lexoni veprat e Buxhovit,dhe pastaj gjykoni.

Vetima02.06.2012/14:49

Jusuf Buxhovi eshte njeri nder studjusit me pikant te kosoves e ndoshta edhe ne Shqiperi per historin e e popullit Shqiptar.Eshte i vetmi nder studjusit qe i hyri nje studimi te veshtir per te ndriquar realitetin e historis se drejt te Shqiptarve dhe ndaj Shqiptarve.Ne te gjitha librat e tij te shkruar pasqyrohet rrjedhshem dhe shume paster arkitektura e nje historije te dhimbshme per kambin Shqiptar.Buxhovi duke ber gjurmime te shumta neper shum arkiva te Evropes edhe me larg arriti te zbardh shume historin e Shqiptarve dhe ndaj shqiptarve.Nje studim kulminant qe duhet pranuar edhe nga te tjeret te cilet nuk e kan ber ket gje gjer me tani.Jusuf Buxhovi esht qelsi i zbardhjes dhe fakteve historike te Shqiptarve dhe ndaj Shqiptarve gjat historis.Une personalisht i uroj ne rend te par shendet dhe pune te mbar ne begatimin e historis sone.

Xhevat Berisha Janjevë02.06.2012/12:05

Librat e Zotit Buxhovi, zbardhin shum enigma të historis son.
Zoti Jusuf Buxhovi ësht krenari kombtare...

AgimiBruksel02.06.2012/10:09

Librat e Buxhovit jane nje grumbull hipotezash te deshiruara qe kane shume pak lidhje me historine dhe realitetin dhe nuk korrespondojne aspak me studimet e historianeve boterore, por fatkeqesisht kane shume ngjashmeri me qasjet e SANU ne shekullin e kaluar.

Reshad Kabashi02.06.2012/08:47

Perveq kesaj qe permban artikulli domethen qe te botohen polemikat e personave te permendur, kontribut ky shume i vlefshem i Kohes Ditore, une do i propozoj Redaksise qe edhe nje kontribut te vecante ta jap duke i skenuar librat e Jusuf Buxhovit dhe t'iu ofroj lexuesve qe online te njoftohen me permbajtjen e cila tani ka filluar te polemizohet sepse shume lexues dhe admirues nuk kane sot mundesi finansiare qe ti blejne keto botime. Do ishte kjo nje ndihmes e KD per lexuesit e vete dhe per here te pare qe nje redaksi do i ofronte nje menyre tjeter te perkrahjes lexuesve te vete.

Plaku01.06.2012/22:48

Egziston nje prirje e qarte e nderkombetareve per te barazuar kriminelet me viktimat.Sigurisht se edhe shqiptaret jane per pajtim, por s mund te harrohet e verteta,aq me pare kure populli serb zgjedh per kryetar bashkepunetorin e Sheshelit.Populli qe ne nje periudhe kaq te shkurter kohe ka perejtuar kaq shume vuajtje, ... sje, perdhunime,debime nuk ka te drejte te harroje e te mos shohe se ajo qe ka ndodhur mund te perseritet.Prandaj keta djem ,nuk duhet te entuziasmohen kaq shume nga te huajt e te mos tregohen kaq naiv.