Kush janë të arrestuarit e djeshëm nga EULEX-i

Publikuar: 30.05.2012 - 09:12

Prishtinė, 30 maj – Biznesmeni i derivateve tė naftės nga Mitrovica, Mentor Beqiri, ia ka parė sherrin bashkėpunimit me Zvonko Veselinoviqin. Ai dhe disa biznesmenė tjerė shqiptarė dhe serbė nga Mitrovica dyshohet se qe dhjetė vjet kanė bėrė kontrabandė me naftė nė Kosovė. Pėr ta dyshohet se naftėn e kanė pėrzier me vaj bazik nė njė depo nė fshatin Uglar dhe e kanė shitur nėpėr shumė pompa tė benzinės gjithandej Kosovės.

Veprimtaria e tyre ka disa vjet qė ėshtė duke hetuar nga EULEX-i. Ndėrkaq, tek tė martėn, misioni i BE-sė ka marrė njė aksion kundėr tė dyshuarve, dosjen e tė cilėve e ka parė dhe botuar “Koha Ditore”.

Policia e EULEX-it ka arrestuar Mentor Beqirin, vėllanė e tij, Albertin, dy vėllezėrit tjerė Jahė dhe Alban Osmanin nga Vushtrria, Halil Hasanin nga fshati Banjskė i Vushtrrisė, dhe njė person tjetėr, identitetin e tė cilit gazeta nuk ka arritur ta zbulojė, tė gjithė nėn dyshimet se janė marrė me kontrabandė tė derivateve tė naftės. Pėrveē kontrabandės, ata dyshohen edhe pėr krim tė organizuar, evazion fiskal, shmangie mashtruese tė taksave importuese, si dhe pastrimit tė parave. Disa  nga tė arrestuarit e sė martės, nė mesin e tyre edhe Mentor Beqiri, janė arrestuar nga drejtėsia kosovare edhe tri herė tė tjera, njė herė nė vitin 2006, pastaj nė vitin 2007 dhe nė vitin 2009, por asnjėherė prokurorėt pėrgjegjės nuk kishin ngritur aktakuzė ndaj tyre, dhe pėr pasojė ishin liruar.

Me kėrkesė tė prokurorit tė EULEX-it, Jonathan Rratel, ata janė arrestuar sėrish kėtė tė martė pėr t’u pėrballur me disa akuza.

Tė dyshuarit qė janė pronarė dhe bashkėpronarė tė disa bizneseve mes tjerash“, “BT-Petroll”, NTP “Jamo”, ShPK “Mab” dhe ”Oil Kosova”, janė marrė nė pyetje nga prokuroria e EULEX-it dhe pritet qė tė martėn tė dalin para gjykatės pėr caktimin e masės sė paraburgimit.

Mentor Beqiri ka qenė njėri nga emrat mė tė pėrmendur nė njė dosje tė publikuar javė mė parė nga “Koha Ditore” pėr Zvonko Veselinoviqin, njeriun qė vlerėsohet si “kapo” i krimit tė organizuar nė veri dhe bashkėpunėtorėt e tij.

Dėmi qė ka pėsuar Kosova financiarisht nga kontrabanda vlerėsohet se ėshtė 30 deri nė 35 milionė euro nė vit. Kompanitė qė kontrollohen nga Zvonko Veselinoviq kanė importuar nė vlerė mbi 22 milionė euro. Invazioni fiskal ėshtė mbi 14 milionė. Shuma e pėrgjithshme e dėmit vlerėsohet tė jetė rreth 400 milionė euro. Njė shumė e parave qė dyshohet se janė fituar nė mėnyrė kriminale nga kontrabanda ishin depozituar nė njėrėn nga bankat e Kosovės nga Jevro Panteliq, njėri nga tė besuarit e Veselinoviqit. 

Arrestimin e tė dyshuarve e ka konfirmuar EULEX-i.

Zvonko Veselinoviq kontrollon mbi 15 firma tė ndryshme tregtare. Shumica tė regjistruara nė Kosovė.

Pėr “Grupin e Zvonkos” dhe bashkėpunimin e tyre me Mentor Beqirin dhe biznesmenė tjerė shqiptarė kanė raportuar edhe mediet ndėrkombėtare, pėrfshirė prestigjiozen amerikane “New York Times”. 

nazmi13.09.2012/08:29

kta te euleksit jan te lidhur me serbi

drita OV31.05.2012/10:19

tash qoft EULExi qoft policia e Kosoves duhet me ju hyp dajak ktyne e me kallxu me kan jan te lidhur ne Qeveri e me pa populli me kan jan tuj hec rruges per evrop se boll ma me rrena e tradhtina se populli nuk po han bari asht tuj pa krejt keto sene,se milionerat e pasluftes nuk jan pak e krejt keta jan financues te mire te PDK

sami31.05.2012/09:54

O TI LULI kujte i ka maru shpi mentori edhe une jam nga Vushtrria po une nuk e die ai i maru vetes dhe ka kriminalve te tij
pse more te keqes i thu e mirë
po edhe ti je qasi krimineli
po kta edhe ne kohen e millosheviqit i kan be gjërat e njëjta .

naimi31.05.2012/08:38

bllokadat e rrugeve ne veri nuk e bejne vetem serbet por edhe Shqiptaret bashkepuntor te veselinovicit, sepse jane perfitues te Milionave Euro,keta Shqiptare madje jane ne gjendje per interesa personale te bashkepunojn edhe sheshelin e po te ishte gjalle edhe me milloshevicin.Keta duhet te burgosen me me se paku 20 vjet burgim.Me fate askush mbi LIGJIN.

daniel31.05.2012/02:52

me vjen shume mire sa bukur e ka veshtru punen e unmikut eni, e vleresoj shume bravo!

luli31.05.2012/01:50

shkoni ne vushtrri e ne mitrovic e pyetni njerzit sa shpijat i ka maru qiky Mentori e sa fukareve ju nimon as qeveria e as Pacolli ma shum sju kan ndihmu fukareve

berisha at31.05.2012/00:58

krejt benzin i fallsifikum i prishen keret ne ks
lumet na

kol loshi31.05.2012/00:36

tjeni te sigurt se ma shum denohet
nje i varfer se ka pre dru pa leje per mi nxe thmin e vet sa kta ky far tipi nuk ka mujt me vepru vet pa bajram rexhepin e bajram rexhepi dihet kon e ka ne krye.

detii i madhe 30.05.2012/23:48

Ata qe e mbrojn Mentor Beqirin ose jan shkie qe din shkrim lexim shqip se shqiprar e gjak shqiptari nuk del qe e mbron ket kriminel spihun i shum fishte apodon i shkive apodon i rusve i grekve veq ne dom te shqiptarve ka punuar edhe punon e saper shpija qe i ka marue mentori kjo eshte rren e kullume se hajni nuk maron shpia por ai ja ka vidhun njersen e keti popullit nuk ka paguar tatimin e shtetit eshte ber miljoner me mashtrime e me tradheti ndaj shqiptarve turp i qoft edhe emrin qe e mban mentor ma mire M se ai eshte njeri me i dobti qe ekziston nder shqiptaret.

Jack Jones30.05.2012/23:32

valla mos me qen keta te EULEXit, ska kush me i arrestu kta te korruptuarit, sa per kta qeveritart vidhet e gjithe kosova e brenda 34 vjetve tjera behet kosova si Greqia duhet me marr kredite nga vendet e BEse...... se qeshtu dalin ca njerz edhe e vjedhin shtetin e vet ...e shiqyr qe jan kta te EULEX e mos po i hjekin qeta hajna.

Rahman Rama30.05.2012/22:55

Kur u folke se shefat e krimit te organizuar nga Veriu i Kosoves, jan te lidhur dhe bashkpunojne me shqipetar,thojshin se keto jan shpifje!
Me arestimin e ketyre te permendurve,po rezulton se krimi i organizuar i bashkon njerzit pa dallim perkatesie nacionale!
Jan per kritik prokurorit, te cilat i kan ngritur a padi ndaj ketyre personave edhe pse paskan qene te burgosur tri her me pare!
Kur jan ne pyetje milionat,dihet se si i shpenzojne kriminelet per te shpetuar nga denimi me burg!
Ka te drejt populli qe rthote heret a vone te keqes do ti del tymi!

Blerim Vushtrria30.05.2012/21:35

Është shumë e vertetë se BT Petroli është e Bajska Transit,
këta janë raca ma e ... që ka Vushtrria,përpara kan punuar edhe me Vuqinenishë komandiri i policisë në Vushrri,
tashë prapë edhe me Veselinoviqin.
Por këta nuk i kan fajet,por shteti i Kosovës që i toleron këta legena.

adrian30.05.2012/21:19

beqiri ja din shum familje qe ju ka ofru ndima per kafshat buke ata veq zoti e denon se euleksi kurr

I Moqmi30.05.2012/20:24

Jane percjellur me vite nga Eulexi keto grupe......!, po qe sa vite eshte eulexi ne ks qe nga 99ta a po me heret para unmikut mire shum imunitetin ja kan marre shqiptareve popullit qeveritaret tane dhe ju a kan dhuruar serbeve per vitin e ri po edhe vete ju kan dhuruar imunitet qeveritaret mire shum.

A KA BERE NDOKUSH NGA NE 1 PYETJE TE PAKTEN SA MERR QEVERIA JON NGA KETO BANGA ??? SI PO ARRIN TE PASUROHEN DEPUTETET TAN QE PARA 5 VITE KAN PASUR PARI KOMPLETE 70-80.000 EURO E TANI NE 2012 KAN BERE MILIONAA A KA KUSHE NDONJE PERGJEGJE A JO FOLNIII

qtearca30.05.2012/20:18

eheee more eulex,me sa sy e faqe po i areston 1 2 apo 3 shiptar qe paskan bo kontraband,kan mar naft andej e kan shit kendej,hmmmkoxha krim i madh.paski qen shum t mencem bre,qy qy qy sa pun e madhe me te vertet paski punue me mend shum me mend.

xhevdeti30.05.2012/20:15

Keta dhe Kamishat,e kane mbajtur gjall PDK e Thaqit duke ua paguar haraqin e perfituar nga bandat shqiptaroserbe.

Bergeni30.05.2012/13:36

Asgjë e re! Këto gjëra janë të njohura për të gjithë popullin përpos "politikuajëve në parlamentin e Kosovës"

peti30.05.2012/13:36

Kjo asht mbeshtetja financiare e Veseliniqit e krejt sefa tPDK

erdoniti30.05.2012/12:27

Tash definitivisht po bindem se ne nuk duhet te qendrojme pa EULEXin...
Per çudi, te gjithe keta te arrestuar jane te lidhur drejtpersedrejti me njerez te politikes qeveritarë,te cilet disa nga ta madje jane deputet ne kuvendin e Kosoves. E tash paramendoni me u mbrojt shteti nga drejtesia kosovare... kur keta persona jane arretsuar edhe me heret, dhe jane liruar...edhe pse kishte prova per inkriminime...aq jam i zhgenjyer me kete vend....!!!

FLAMURI30.05.2012/12:11

MENTOR BEQIRIN spo du me mbrojt po ma shum juka maru shpia fukareve ne kosov shqiptarve se qeveria e thaqoviqit.

Bali30.05.2012/11:54

Hallall i qoft EULEX it, asnje serb te gjithe shqiptar asnje serb. Ketu po shihet se serbet jane me imunitet ne Kosove. Pamvarsisht qfar vepre ... bejne jane te paprekshem. Turp per EULEX, per keta shqiptar te arrestuar jam i bindur se nuk kane bere azgje dhe se dote lirohen. Po shihen se shqiptaret jane te pambrojtur, ata mund te arrestohen te denohen pa fakte pa argumente. EULEX duhet te beje hetime te milioneret, prej nga keto para me mijera euro.

Agim30.05.2012/11:21

Eshte mire qe Beqiri te tregon se me ke nga qeveria ka bashkepunu ne kete bisnes..

Nazim Haxha30.05.2012/10:50

Ne koment thuhet"Kan qene te percjellur vite me rradhe".Hmmm.Pyetja eshtePse aq gjate?Pergjegjja eshte"Pa mbrojtje nga te fuqishmit,kjo nuk do te ndodhej.Ne nje shtet serioz do te fluturonin kokat,e tek ne humbin dosijet neper vitrina,se ashtu do dikush i cili gjindet ne pozite te larte,e ka leverdi te perbashket me keta.Nuk besoj se do te marren ne burgim,se prap do ta kene mbrojtjen nga te njejtit ata qe gjenden ne pozita,e te cilet ia kane mundesue atyre keto"biznese".Nje eshte e sigurte.Vaj Kosova me kete politike e juridike qe e kemi.

luani norwey30.05.2012/10:08

Nuk jan keta te vetmin qe bashkpunojn me Vesilinoviqate.Miljonerat e Kosoves jan bashkpuntorte te Vesilinoviqaave.Ketu ne Europe nuk mund te beheshe miljoner qoft me pune qofte me biznise,sa ma shume fitoshe aq ma shume paguen taksa per shtete.E ketu kush spaguen taksa,e kush humbe ketu,humbe Kosova dhe populli 60 perqin fukara...

Abdyl Krasniqi30.05.2012/10:04

ky Zotria Eni e paska diqka kete Mentor ,,, e poju del ne mbrojtje, krejt jan te lidhur me qeveritaret, duhet mejav ba si ne kohen e Komunizmit ketyne veq edhe naj dit

Felix30.05.2012/09:59

Tash a po e kuptoni se si financohet SHIKu i Kadri Veselinovicit?

Izber Pasjaqa30.05.2012/09:47

Mazamakeq per kete popull se qfar pjelle i ka dal.Ma te zi pjella e vet se sa e armikut.Keta shqiptar te shitur po bejn biznese per vete e po e damtojn popullin e shtetin e vet,ndersa Veselinoviqit po i a shtojn bugjetin per ti shpergul shqiptaret nga veriu.

edon muJa30.05.2012/09:46

Po ky pijun i hashim thaqit asht bashk kan ba tregti nuk e kan ba qaq msheft se me pas kontrabandu une veq klqf me ba m kishin fut ne burg po qevrria ka gisht ktu hashimi me shok i kan marr kto pare se ky si kastravec skishmujt veq vrt mi ban.

eni30.05.2012/09:44

Eulexi shkijet pi len tlir e shqiptart pi arreston. let shkojn anej ure le te arrestojn ratkun, bobanin e kriminelat tjer tluftes bre n.... e eulexit. veq hala qe se ka qit me fjal me na than jena me shkije, se kjo po shihet. qa kan faj kta shiptar. zvonko ka kontrabandu jo kta, shkoni kapne at hamom, po pini kafe me to anej ure e ksajde ju keni hyp shqiptarve ne qaf

lindix30.05.2012/09:43

Boll mire ja kan ba qe e kan burgos shpresoj qe kurr mos t'sheh drite me sy!

Per gazetarin nuk thuhet "Invazioni fiskal" por Evazion, ma mire fol shqip e nashta ja qellon!

pllumb zogu30.05.2012/09:37

turp

FAMUSA30.05.2012/09:31

Marre valla, me ja mundsu biznesin e Veselinoviçit dhe ky i fundit me i siguru rrogat për kriminel qe bllokojn rrugët.