Mungon siguria në Aeroportin e Prishtinës

Publikuar: 19.05.2012 - 09:02

Prishtinė, 19 maj – Njė person i armatosur dhe njė tjetėr qė pa u vėrejtur ka kaluar rrethojat e aeroportit ndėrkombėtar tė Prishtinės “Adem Jashari” kanė mundur tė mėrkurėn tė hynin nė aeroplanin e “Turkish Airlines”, qė pėr destinacion kishte Stambollin. I treti, qė mėtonte tė depėrtonte me njė thikė, nuk i kishte shpėtuar sigurimit.

Sikur dy tė parėt tė mos ishin persona qė kanė pasur pėr qėllim tė testonin sigurinė nė Aeroport, ata do tė mund tė kryenin ēfarėdo misioni brenda aeroplanit tė mbushur me udhėtarė. Teknikat e tyre pėr tė futur armatimin nė aeroplan kishin funksionuar. Autoritetet shtetėrore tė sigurisė dhe sigurimi i Aeroportit nuk i kishin vėrejtur.

Njė burim brenda Ministrisė sė Brendshme ia ka treguar “Kohės Ditore” gjithė storien e aksionit, qė organet shtetėrore, por edhe ato tė Aeroportit, kanė dashur ta mbanin tė fshehtė.Gjerėsisht lexoni sot nė “Koha Ditore”

 

Piroman Zjarri19.05.2012/21:57

Pershendetje te nderuar Komentues vetem deshta ti them asaj Znjushes JETA nese nuk je ne dijuni se sigurine ne c,do aeroport e bejn Policia e atij shtetit dije , e nese ti ke probleme me ate qe me siguri ke konkuruar per pune aty e ste kan marr te dhem e di , por mos harro kur nuk ki zot shpije jo vetem Turqit po edhe Afrikanet ta marrin shpijen me qira sikurse qysh i kan marr me vite te tera e mos shit kopalla ktu se Turqit skan faj sen per ate pune te Sigurijes e kan tha Lekun e kan marr aeroportin ju pershendes ...

LONDON19.05.2012/20:51

Tashti po e kuptoje pse kosova eshte ne listen e zez per airoportet franceze dhe asnjeher airoplane francez nuk kame pare ne ajroportin e prishtines "PA SIGURIA TE QONE NE HUMNER"

ai19.05.2012/19:38

Veq une e di qfar hajnash e kriminelsh punojn ne airoport,aty punon edhe Naim Bazaj qe ka diplomu pa e kryer as shkollen filore,bile ka nje pozit shum te lart e e sill airoportin ne gish,ju qe e njihni muni me marr me men qka mundet me ndodh ne airoport e ju qe nuk e njiheni pyteni veq apet ma mir per juve qe nuk e niheni

bedri19.05.2012/18:12

Po ,vet une isha para nji muaji ne kosove dhe me pengoi shum kur policet ne vend qe te qendrojn secili ne vendin e vet te punes e ta kryej punen pa za,ata banin llafe ne mes veti e bertisnin duke u end her te njeni e her te tjetri sa qe ndihej vetem zhurma e tyre, ne vend te pasgjerve te cilet nuk ndiheshin nga lodhja .Policet nuk silleshin keq me pasagjeret, po lenin pershtypje te keqe e jo profesionale.

mitrovica19.05.2012/16:34

o ti Jeta po qka pokapesh mejher turqit podojn me privatizu sigurimin ti sigurimin eki privat a veq poflet hajt kishe pothem diqka a pse kush epagun sigurimin perpos qata qe ekana eroportin po aq din aq flet nejse kjo esht nje deshmi se ne kosove nuk funkcionon asgje hiq e le ma sigurimet ne aeroport po hajt se svjen kerkush mena sulmu neve se gjysa e botes a sdin qe egzistojm ne harte diku po mos hini fort ne tripa

Jeta19.05.2012/15:45

Mos u ngutni shume, kjo eshte politike e turqve per t'a privatizuar sigurimin e aeroportit. Eshte perfitim personal i turqve... pse bash te aeroplani turkish airlines shkuan pse jo te nje aeroplan tjeter... te gjoret puntore te sigurimit qe do te jesin pa pune

kosovari19.05.2012/14:36

halla halla qfar shteti esht more ky sod secili veq me korruptuu per veti ma shum si intereson marre

Meha Ludwigshafen19.05.2012/11:45

Mos u ngutni more se qe 4vjet jena shtet ne nuk mund te behemi si GJermania apo shtetet tjera

Prishtina6819.05.2012/10:50

Kjo eshte me teper se krim.Keshtu mund te ngjajne edhe sulmet terroriste nga vehabistet e cmendur.Mendoje,se te gjithe ata qe kan qene ne sigurimin e ketije Aeroporti,ate dite,duhet te largohen nga vendi i punes dhe te merren ndjekje penale.Kjo,duhet te behet pere hire te sigurise me te madhe ne te ardhmen.Kjo eshte edhe nje minus per Aeroportin dhe Kosoven ne teresi,ne arenen nderkombetare.Policia,ose sigurimi ne Aeroport dhe ne trafikun urban eshte duke deshtuar cdo dite e me shume.Vetem keto dhjetevite ne Kosove,nga vozitesiit primitiv dhe te pakujdesshem ne trafikun urban,kan humbur jeten mbi 1500 persona te pafajshem.Ne rruget tona jemi te gjithe te rrezikuar,e me se shumti femijet dhe te moshuarit.Shqiperia dhe Kosova,jane te parat ne BE, per fatkeqesite ne trafik.

OlIllyrian19.05.2012/10:41

Sa per masa sigurie edhe bomb atomike mundet njeriu me fut ne aeroport !