Shpallet lista e shteteve me të cilat vendoset regjimi i vizave

18 Maj 2012 - 10:02      

Afganistani ishte vendi i parë që publikisht pati njohur Kosovën shtet sapo e pati shpallur pavarësinë në shkurt të 2008-s dhe tani gjendet në krye të listës së vendeve ndaj të cilave Kosova do të vërë regjim vizash nga 1 janari i 2013-s. Janë edhe 85 shtete të tjera, banorët e të cilave duhet të pajisen me viza për të hyrë në Kosovë.

Prishtinë, 18 maj – Afganistani ishte vendi i parë që publikisht pati njohur Kosovën shtet sapo e pati shpallur pavarësinë në shkurt të 2008-s dhe tani gjendet në krye të listës së vendeve ndaj të cilave Kosova do të vërë regjim vizash nga 1 janari i 2013-s. Janë edhe 85 shtete të tjera, banorët e të cilave duhet të pajisen me viza për të hyrë në Kosovë.

Qeveria, megjithëkëtë, nuk e pati listuar Afganistanin si vend të parë që ia kishte njohur shtetësinë Kosovës. Lista nis me Mbretërinë e Bashkuar. E Afganistani ndodhet në numrin rendor 6. Gjithsej janë 7 shtete që figurojnë ta kenë njohur Kosovën të nesërmen e shpalljes së pavarësisë. Pos Mbretërisë së Bashkuar dhe Afganistanit, janë edhe Franca, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Turqia, Shqipëria dhe Kostarika.

Nga to, viza do të ketë vetëm për banorët e Afganistanit, shtet në të cilin Osama Bin Laden vepronte lirshëm para se koalicioni i vendeve të Perëndimit të intervenonte ushtarakisht në 2001-n për ta çrrënjosur Al-Kaidën. Por, kjo radhitje është bërë bazuar në rend alfabetik.

“Koha Ditore” ka siguruar të enjten dy lista me emra shtetesh, që do t’i bashkëngjiten vendimit të Qeverisë të marrë një ditë më parë, për vënie të regjimit të vizave. Në të parën ndodhen 72 shtete, banorët e të cilave duhet të pajisen me viza në ambasadat e Kosovës apo ato të rajonit me të cilat Kosova ka marrëveshje për shërbime të përbashkëta, ndërsa në të dytën ndodhen 14 shtete, banorët e të cilave me viza mund të pajisen kur të vijnë në pikat kufitare të Kosovës apo edhe në aeroport.

E janë 18 shtete që kanë njohur Kosovën dhe që do t’u vihet regjimi i vizave. Është edhe Nigeria, një shtet që nuk e ka deklaruar njohjen, por që Qeveria e ka listuar në mesin e shteteve që ia kanë pranuar shtetësinë vendit.

Viza do të ketë edhe për popujt e dy vendeve me të drejtë vetoje në Këshillin e Sigurimit, Rusisë e Kinës, të cilat pengojnë procesin e anëtarësimit në OKB.

Ndërkaq, kufijtë do të jenë të hapur për shtetasit e vendeve fqinje dhe për ata të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian.

Regjim vizash nuk do të ketë as për shtetasit e Serbisë. Një zyrtar në Ministrinë e Punëve të Jashtme ka arsyetuar mospërfshirjen e Serbisë në listë, duke thënë se çështja e kalimeve të banorëve të të dyja vendeve është rregulluar me marrëveshje të veçantë, vjet në Bruksel.

Qeveria e Kosovës ka vendosur të mërkurën që prej vitit të ardhshëm të vërë regjim vizash për banorët e një numri shtetesh. Listën e këtyre vendeve nuk e pati publikuar, por pati treguar kriteret në bazë të të cilave është vendosur.

Ibrahim Gashi, zëvendësministër i Punëve të Jashtme, ka thënë se përzgjedhja e shteteve për të cilat do të aplikohet regjimi i vizave është bërë në bazë të kriterit se sa paraqesin kërcënim për sigurinë e shtetit të Kosovës, sa paraqesin kërcënim për paqen dhe stabilitetin ndërkombëtar. Sipas tij, janë marrë në konsideratë edhe vendet e listës së zezë të Schengenit, ndaj të cilave do të vërë regjim vizash edhe Kosova.

E Kosova është vendi më i izoluar në Evropë. Banorët e saj nuk mund të lëvizin lirshëm në zonën Schengen, ndërsa edhe vende të rajonit obligojnë kosovarët të pajisen me viza në rast vizite.


72 vendet, banorët e të cilave duhen pajisur me viza në ambasada


Afganistani
Algjeria
Angola
Armenia
Azerbajxhani 
Bangladeshi
Bjellorusia
Benini
Bolivia
Burkina Faso 
Burundi 
Çadi 
Eritrea
Etiopia 
Gaboni 
Gambia 
Gana
Guineja Ekuatoriale  
Guineja 
Guineja-Bisau 
India 
Indonezia
Iraku 
Irani 
Jemeni 
Kamboxhia
Kameruni 
Kape Verde 
Kazakistani
Kenia 
Kirgistani
Kuba 
Laosi (Republika Popullore Demokratike e) 
Lebanoni 
Liberia
Libia 
Majanmari 
Mali 
Maroku 
Mauritania 
Moldavia 
Mongolia 
Mozambiku 
Nepali
Nigeri
Nigeria
Pakistani 
Republika Demokratike e Kongos 
Republika e Afrikës Qendrore  
Republika e Kongos  
Republika Popullore Demokratike e Koresë 
Ruanda
Rusia 
Sierra-Leone 
Siria
Somalia
Sudani 
Shri-Lanka
Tajlanda 
Tanzania 
Taxhikistani 
Togo 
Tunizia 
Turkmenistani 
Uganda 
Ukraina 
Unioni i Komoreve 
Uzbekistani 
Vietnami 
Xhibuti 
Zambia
Zimbabve


14 vendet, shtetasit e të cilave duhen pajisur me viza në kufiBregu i Fildishtë
Butani
Egjipti 
Ekuadori 
Filipinet 
Gjeorgjia 
Haiti 
Kina
Madagaskari 
Peru 
Republika Dominikane 
Senegali 
Surinami    
Xhamajka 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...