Kalendari historik, 23 prill 2012

23 Prill 2012 - 09:07      

1564 - Lindi dramaturgu i madh anglez i të gjitha kohërave, William Shakespear.

1564 - Lindi dramaturgu i madh anglez i të gjitha kohërave, William Shakespear.

1616 - Vdiq në Madrid shkrimtari i famshëm spanjoll, Miguel de Servantes. Ai fitoi famë  botërore me romanin "Don Kishoti i Mançës".

1661 – Charli II u kurorëzua mbret i Anglisë.

1858 - Lindi shkencëtari i famshëm i fizikës teorike, Maks Planti. Ai zbuloi teorinë e kuanteve, për të cilën fitoi çmimin “Nobel” më vitin 1918.

1897 - Lindi Lester Pirsen, burrë shteti dhe politikan i njohur kanadez. Pirsen fitoi çmimin “Nobel” më vitin 1957 për  përpjekjet për të zgjidhur çështjen e Kanalit të Suezit. Nga vitet 1963-1968 ai ishte kryeministër i Kanadasë.

1918 - Flota britanike, nën komandën e admiralit Kejs, goditi bazën e nëndetëseve gjermane në Zibrug.

1945 - Ushtria ruse çliroi kampet e përqendrimit të Sashenhauzenit dhe Ravensbrukut.

1952 - Vdiq sopranoja e famshme gjermane, Elizabet Shuman. Ajo shkëlqeu me "Don Zhuanin" dhe "Kështu  bëjnë të gjithë" të Mozartit.

1990 - Vdiq Polet Godard, aktore amerikane dhe ish-bashkëshortja e Charlie Chaplinit. Me bashkëshortin ajo interpretoi në filmat "Kohët moderne" dhe “Diktatori".

1990 - Kryeministri kinez Li Peng vizitoi Bashkimin Sovjetik. Kjo ishte edhe vizita e parë e një zyrtari të lartë kinez që nga viti 1964.

1996 - Britania mori një kthesë të fortë në politikën e saj lidhur me minat kundër forcave tokësore, ku theksoi nisjen e shkatërrimit të menjëhershëm të stoqeve të saj të minave dhe bashkimin me një fushatë ndërkombëtare për ndalimin e tyre. 28 shtete mbështetën ndalimin e përdorimit të minave tokësore. Sipas shifrave të IKB-së, në të gjithë botën ndodhen 100 milionë mina tokësore dhe çdo vit vriten dhe gjymtohen nga 250 mijë veta.

1996 – UNESCO-ja shpalli 23 prillin, si ditën e librit dhe të së drejtës së autorit, në kujtim të gjigantëve të letrave të shekullit të XVI, dramaturgut William Shakespear dhe autorit të "Don Kishotit", Miguel Servantes.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...