Ka ndërruar jetë kryeministri i fundit i RSFJ, Ante Markoviq

28 Nëntor 2011 - 10:22      

Ante Markoviq, ish-kryeministër i RSFJ-së, ka ndërruar jetë në moshën 87 vjeçare. Ai ishte kryeministri i fundit, i cili përmes disa reformave u përpoq ta mbante në jetë këtë krijesë artificiale.

Beograd, 28 nëntor – Ante Markoviq, ish-kryeministër i RSFJ-së, ka ndërruar jetë në moshën 87 vjeçare. Ai ishte kryeministri i fundit, i cili përmes disa reformave u përpoq ta mbante në jetë këtë krijesë artificiale.

Këtë pozitë e mori në mars të vitit 1989, pas dorëheqjes së Branko Mikuliqit. Reformat që ndërmori dhe stabilizimi i situatës ekonomike, si dhe fillimi i proceseve privatizuese e bën kryeministrin më të popullarizuar ndoshta të gjithë periudhës së Jugosllavisë Socialiste.

Megjithatë as ai nuk mund e shpëtoi Jugosllavinë.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...