Sistemi periodik me tri elemente të reja

6 Nëntor 2011 - 21:11      

Sistemi periodik i Mendelejevit ka fituar edhe tri elemente të reja. Kuvendi i përgjithshëm i shoqatës ndërkombëtare për kimi të pastër dhe aplikative (IUPAP), që po mbahet në Londër, konfirmoi tre emrat e elementeve të reja të bazuar në numrat e tyre bërthamor 110, 111 dhe 112 - Darmshtatium (Ds), Rentgenium (Rg) dhe kopernicium (Cn).

Sistemi periodik i Mendelejevit ka fituar edhe tri elemente të reja. Kuvendi i përgjithshëm i shoqatës ndërkombëtare për kimi të pastër dhe aplikative (IUPAP), që po mbahet në Londër, konfirmoi tre emrat e elementeve të reja të bazuar në numrat e tyre bërthamor 110, 111 dhe 112 - Darmshtatium (Ds), Rentgenium (Rg) dhe kopernicium (Cn).

Elementet janë aq të mëdha dhe jostabile sa ato mund të krijohen vetëm në kushte laboratorike. Bëhet fjalë për elemente të rënda që kanë tendencë nga radioaktiviteti, duke pasur parasysh se atomet e tyre kanë më shumë neutrone sesa protone dhe shumë shpejt zbërthehen.

Në kuvendin e përgjithshëm të IUPAP po marrin pjesë delegatët e akademive kombëtare dhe shoqatave të fizikanëve nga 60 vende të botës. 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...