Dhëmbët e prishur shtojnë rrezikun nga Alzheimeri

17 Korrik 2011 - 20:11      

Shoqata për studimin e sëmundjes së Alzheimerit nga Britania e Madhe ka ardhur në konkluzion se rreziku për shfaqjen e kësaj sëmundje rritet nëse personi ka dhëmbë të prishur.

Shoqata për studimin e sëmundjes së Alzheimerit nga Britania e Madhe ka ardhur në konkluzion se rreziku për shfaqjen e kësaj sëmundje rritet nëse personi ka dhëmbë të prishur.

Nëse dëshironi të ruani kujtesën e mirë, lani dhëmbët rregullisht. Duke e pabesueshme, por studimi britanik ka treguar se personat që kanë kariesin kanë shanse dyfish më të mëdha për t’u bërë senilë (të humbin kujtesën) në moshën e pleqërisë. Rreziku është më i madh edhe te personat që vuajnë nga artriti, theyrjet e shpeshta të eshtrave dhe shikimi i  dobësuar. 

“Sa më shumë probleme që ka dikush me shëndetin, aq më të mëdha janë gjasat për sëmundje nga Alzheimeri”, tha Rebeca Wood, e cila i ka prirë këtij studimi.

Studimet e mëhershme kanë konstatuar se personat që lëvizin pak dhe që nuk merren me sport gjithashtu sëmuren më shpesh nga kjo sëmundje.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...