Statistikat: Në Kosovë rritet eksporti për 9.8%

5 Nëntor 2013 - 20:09      

Eksporti i prodhimeve të Kosovës ka pasur rritje edhe gjatë muajit shtator të këtij viti.

Prishtinë, 5 nëntor - Eksporti i prodhimeve të Kosovës ka pasur rritje edhe gjatë muajit shtator të këtij viti. Sipas të dhënave të Agjencisë së Statistikave të Kosovës, eksporti gjatë këtij muaji kishte arritur vlerën e 24,8 milionë eurove, ndërsa importi 210,4 milionë euro. Kjo tregon një rritje prej 9.8% për eksport, si dhe një rënie prej 18.3% për import, krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2012. Gjysmën e eksportit që e mbulon importin më vetëm 11% e përbëjnë metalet bazë. Më së shumti kemi eksportuar në Shqipëri, Itali dhe Indi. Deficiti tregtar brenda shtatorit ka arritur në 185.5 milionë krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar kur kishte arritur në 234,9 milionë euro.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...