Sot rezultatet e provimit të maturës

24 Qershor 2013 - 12:14      

Ministria e Arsimit dhe Komisioni Qendror Shtetëror i Maturës do të shpallin sot rezultatet e provimit të maturës. Zyrtarë të kësaj ministrie konfirmojnë për Radio Kosovën se sivjet priten rezultate të kënaqshme në krahasim me vitet e kaluara.
Në këtë vit janë testuar rreth 30 mijë maturantë në dy ditë të ndara. Në pjesën e parë maturantët janë testuar për njohuritë e përgjithshme, ndërsa në pjesën e dytë për lëndët profesionale.
Për dallim nga vitet e kaluara, sivjet testet nuk kanë qenë të ngjashme për një grup që i janë nënshtruar testimit në sallën e njëjtë. Pragu i kalueshmërisë është 50 për qind e mbi.

Prishtinë, 24 qershor - Ministria e Arsimit dhe Komisioni Qendror Shtetëror i Maturës do të shpallin sot rezultatet e provimit të maturës. Zyrtarë të kësaj ministrie konfirmojnë për Radio Kosovën se sivjet priten rezultate të kënaqshme në krahasim me vitet e kaluara.

Në këtë vit janë testuar rreth 30 mijë maturantë në dy ditë të ndara. Në pjesën e parë maturantët janë testuar për njohuritë e përgjithshme, ndërsa në pjesën e dytë për lëndët profesionale.

Për dallim nga vitet e kaluara, sivjet testet nuk kanë qenë të ngjashme për një grup që i janë nënshtruar testimit në sallën e njëjtë. Pragu i kalueshmërisë është 50 për qind e mbi.

Pasi të publikohet rezultati, ankesat e maturantëve do të pranohen nga 25 deri më 27 qershor.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...