Astronautët në Mars, rrezik nga rrezatimi?!

31 Maj 2013 - 10:58      

Nivelet e rrezatimit, të matura nga sonda Curiosity në Mars, tregojnë se astronautët do t’i kalojnë limitet e ekspozimit në rrezatim, gjatë misionit të tyre në Planetin e Kuq.

Nivelet e rrezatimit, të matura nga sonda Curiosity në Mars, tregojnë se astronautët do t’i kalojnë limitet e ekspozimit në rrezatim, gjatë misionit të tyre në Planetin e Kuq.

Kjo është bërë e ditur nga shkencëtarët amerikanë në qendrën e NASA-s, në Kejp Kanaveral.

Sonda ka aterruar në Mars në gushtin e kaluar, për të hulumtuar nëse në këtë planet ka pasur jetë.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...