Ferrari i vitit 1953 u shit për 8.8 milionë euro

30 Maj 2013 - 22:35      

Një ekzemplar i rrallë i Ferrarit nga vitit 1953 u shit vikendin e shkuar për 8.8 milionë euro, raportoi sot portal belg “Rtbf”.

Një ekzemplar i rrallë i Ferrarit nga vitit 1953 u shit vikendin e shkuar për 8.8 milionë euro, raportoi sot portal belg “Rtbf”.

Vetura është shitur në një aukcion të organizuar nga shtëpia e aukcioneve “RM”.

Bë het fjalë për një nga tri modele garuese “375 MM”, që në vitin 1953 kanë qenë në shtegun Le Man, dhe po atë vit kanë marrë pjesë në garat e qëndrueshmërisë nëpër rrugët e Belgjikës, Italisë dhe Meksikos.

As optimistët më të mëdhenj nuk kanë parashikuar që çmimi të shkojë mbi 5 milionë euro, por në një konkurrencë të madhe të pjesëmarrësve në aukcion fitoi një qytetar britanik, adhurues i pasionuar i automjeteve italiane të Ferrarit.

Në aukcion pati edhe modele të tjera të këtij prodhuesi italian të automobilave, por asnjë nga ta nuk arriti ta qesë në hije modelin garues të vjetër gjashtë dekada. 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...