Zbukurohet qyteti për 135 vjetorin e Lidhjes së Prizrenit

29 Maj 2013 - 11:48      

Me qellim që në shënimin e 135 vjetorit të Lidhjes Shqiptare, qyteti i Prizrenit të marrë pamje të re, komuna ka filluar fasadimin e objekteve të vjetra të trashëgimisë kulturore, por edhe shtëpive përreth kompleksit të Lidhjes, të cilat janë ndërtuar para një shekulli.
Për realizimin e projektit drejtoria për turizëm do të investojë rreth 30 mijë euro. Ky, siç raporton rtk, është projekti i parë i këtij lloji, që po realizohet nga paslufta, i cili ka përkrahjen edhe të Institutit për Mbrojtjen e Monumenteve Kulturore.

Prizren, 29 maj - Me qellim që në shënimin e 135 vjetorit të Lidhjes Shqiptare, qyteti i Prizrenit të marrë pamje të re, komuna ka filluar fasadimin e objekteve të vjetra të trashëgimisë kulturore, por edhe shtëpive përreth kompleksit të Lidhjes, të cilat janë ndërtuar para një shekulli.

Për realizimin e projektit drejtoria për turizëm do të investojë rreth 30 mijë euro. Ky, siç raporton rtk,  është projekti i parë i këtij lloji, që po realizohet nga paslufta, i cili ka përkrahjen edhe të Institutit për Mbrojtjen e Monumenteve Kulturore.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...