Serbia blen gjuajtës rusë "MiG-29M2"

7 Maj 2013 - 08:58      

Serbia ka në plan të blejë gjuajtës rusë të modelit "MiG-29M2" (russ. "МиГ-29М2"), njoftoi Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandër Vuçiç. Disa pilotë serbë tashmë po trajnohen për pilotimin e këtyre avionëve.
Ministri tha se "MiG-ët" ka të ngjarë të merren në formë kredie. Numri i gjuajtësve dhe variantet e armatimit të tyre do të varen nga përmasat e kredisë. Më parë ishte njoftuar se Ministria serbe e Mbrojtjes dëshironte të blinte 6 gjuajtës.

Beograd, 7 maj - Serbia ka në plan të blejë gjuajtës rusë të modelit "MiG-29M2" (russ. "МиГ-29М2"), njoftoi Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandër Vuçiç. Disa pilotë serbë tashmë po trajnohen për pilotimin e këtyre avionëve.

Ministri tha se "MiG-ët" ka të ngjarë të merren në formë kredie. Numri i gjuajtësve dhe variantet e armatimit të tyre do të varen nga përmasat e kredisë. Më parë ishte njoftuar se Ministria serbe e Mbrojtjes dëshironte të blinte 6 gjuajtës.

Serbia gjithashtu planifikon të blejë dy radarë. Sipas fjalëve të Ministrit, vendi nuk dëshiron të marrë pjesë në luftëra apo të kërcënojë ndokënd, por nga ana tjetër dëshiron të jetë në gjendje të mbrojë hapësirën e vet ajrore.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...