Rriten për rreth 34 milionë euro investimet e Trustit Pensional

18 Prill 2013 - 12:59      

Fondi i Kursimeve Pensionale të Kosovës (FKPK) vazhdoi të ketë performancë tejet të kënaqshme nga investimet edhe në fillimvitin 2013. Nga investimet e bëra FKPK-ja pati një kthim bruto plus 33.47 milionë euro në tremujorin e përfunduar më 31 mars 2013.Performanca

Prishtinë, 18 prill   – Fondi i Kursimeve Pensionale të Kosovës (FKPK) vazhdoi të ketë performancë tejet të kënaqshme nga investimet edhe në fillimvitin 2013. Nga investimet e bëra FKPK-ja pati një kthim bruto plus  33.47 milionë euro në tremujorin e përfunduar më 31 mars 2013.Performanca e investimeve e rriti për 4.32% vlerën e çmimit të aksionit, duke e çuar atë në 1.1652 euro, thuhet në një kumtesë për medie të Trustit  Pensional të Kosovës. .

Tremujori i parë u mbyllë me një rritje të konsiderueshme edhe të mjeteve nën menaxhim. Ato arritën në 795 milionë euro, nga 740 milionë euro, sa  ishin në fund të vitit 2012. Rritja prej 55 milionë euro e mjeteve nën menaxhim erdhi më shumë nga performanca pozitive e investimeve të bëra, e më pak nga pagesat mujore të kontributeve pensionale.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...