“Sony” do të rrisë shpejtësinë e Internetit

18 Prill 2013 - 09:23      

Korporata japoneze “Sony” planifikon të vërë në përdorim në vend rrjetin e fibrave optike, i cili do të mundësojë një shpejtësi shkarkimi në Internet deri në 2 gigabit për sekondë.

Tokio, 18 prill - Korporata japoneze “Sony” planifikon të vërë në përdorim në vend rrjetin e fibrave optike, i cili do të mundësojë një shpejtësi shkarkimi në Internet deri në 2 gigabit për sekondë.

Atë mund ta përdorin banorët e Tokios dhe prefekturave përreth. Pagesa mujore për ofruesin do të jetë rreth 50 $.

Banorët e Japonisë dhe Koresë së Jugut përfitojnë prej kohësh nga shërbimet wideband. Megjithatë, në vendet e tjera deri më tani nuk mund të përsëritet ky efekt. Përdorimi i një kanali të tillë wideband kushton tepër shtrenjtë. Prandaj propabiliteti, që shërbimi të përhapet jashtë kufijve të Japonisë, sot duket të jetë fare i vogël.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...