“Çalik-Limak” nuk investon më shumë se KEK-u në Distribucion

10 Prill 2013 - 08:34      

Konsorciumi “Kosovo Çalik-Limak Energy” nuk do të ofrojë dinamikë më të lartë të investimeve në rrjetin e shpërndarjes sesa që kishte derisa këto asete kanë qenë në pronësi të shtetit. Afro 300 milionë eurot e premtuara se do të investohen në 15 vjetët e ardhshëm janë të ngjashme me ato që ka investuar KEK-u në rrjet gjatë viteve të fundit. Këto fakte janë pjesë e vlerësimit përfundimtar për operator të sistemit dhe shpërndarjes, i cili është publikuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë.

Prishtinë, 10 prill – Konsorciumi “Kosovo Çalik-Limak Energy” nuk do të ofrojë  dinamikë më të lartë të investimeve në rrjetin e shpërndarjes sesa që kishte derisa këto asete kanë qenë në pronësi të shtetit. Afro 300 milionë eurot e premtuara se do të investohen në 15 vjetët e ardhshëm janë të ngjashme  me ato që ka investuar KEK-u në rrjet gjatë viteve të fundit. Këto fakte janë pjesë e vlerësimit përfundimtar për operator të sistemit dhe shpërndarjes, i cili është publikuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë.

Në shqyrtimin e shtatë tarifor është përfshirë edhe kompania “Kosova Çalik-Limak Energy”, e cila ka dërguar një shkresë në ZRRE, pasi e njëjta pritet ta marrë menaxhimin e KEDS-it, duke filluar nga muaji maj. (Më gjerësisht sot në Koha Ditore) 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...