Nesër, balotazhi në Maqedoni

6 Prill 2013 - 20:52      

Nesër në Maqedoni mbahet raundi i dytë i zgjedhjeve vendore në ato komuna ku nuk pati fitues në raundin e parë. Pjesëmarrësit në këtë proces presin zgjedhje të drejta dhe të ndershme. Shqiptatët garojnë në nëntë komuna në veri dhe perëdim të Maqedonisë.

Shkup, 6 prill - Nesër në Maqedoni mbahet raundi i dytë i zgjedhjeve vendore në ato komuna ku nuk pati fitues në raundin e parë. Pjesëmarrësit në këtë proces presin zgjedhje të drejta dhe të ndershme. Shqiptatët garojnë në nëntë komuna në veri dhe perëdim të Maqedonisë. Mbi 2 mijë vëzhgues vendës do ta ndjekin balotazhin.Fushata  zgjedhore për raundin e dytë të zgjedhjeve lokale të cilat do të mbahen nesër ka përfunduar të enjtën në mesnatë.

Në raundin e parë ishin në total 49 komuna, të cilat zgjodhën kryetarët e rinj, ndërsa në 29 komuna dhe në qytetin e Shkupit do të votohet të dielën.

Raundi i parë do të përsëritet vetëm në 3 vendvotime në Strumicë dhe një në Dollnen. Pas kërkesës së Komisionit komunal zgjedhor të Resnjës, KSHZ ka dhënë udhëzime se, personat të cilët kanë nënshtetësi  maqedonase, por që jetojnë në Shqipëri, nuk kanë të drejtë të votojnë në Maqedoni.


comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...