Haga dënon dy kriminelë serbë me nga 22 vjet burgim

27 Mars 2013 - 18:42      

Gjykata për Krime të Luftës në ish-Jugosllavi ka dënuar ish-ministrin e Brendshëm të serbëve të Bosnjës, Miqo Stanishiq, dhe ish-shefin e policisë, Stojan Zhuplanin, me nga 22 vjet burgim, për shkak të mizorive të kryera gjatë konfliktit në Bosnjë, në vitet ‘90.

Hagë, 27 mars - Gjykata për Krime të Luftës në ish-Jugosllavi ka dënuar ish-ministrin e Brendshëm të serbëve të Bosnjës, Miqo Stanishiq, dhe ish-shefin e policisë, Stojan Zhuplanin, me nga 22 vjet burgim, për shkak të mizorive të kryera gjatë konfliktit në Bosnjë, në vitet ‘90.

Gjykata ka thënë se të dy ata kanë marrë pjesë në fushatën për dëbimin e myslimanëve, kroatëve dhe joserbëve të tjerë nga rajoni, transmeton Rel.

Gjykimi i Stanishiqit dhe Zhuplaninit ka nisur në shtator të vitit 2009.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...