Sa i mirë është vërtet Arnold Gjergjaj

27 Mars 2013 - 09:54      

Ngadalë mund të fitohej përshtypja se Arnold Gjergjaj ka humbur besimin në njerëzimin. Ishte 1 tetori i vitit 2011, kur Gjergjaj u gjet në ring në Gebenstorf. Kishte marrë një plagë të thellë. Lufta mund të mbaronte sherri i saj dhe të dilte si humbës, por gjyqtarët lejuan të vazhdojë meçi. Do të ishte humbja e parë në karrierën e tij. Por Gjergjaj fitoi. Ai ka menduar mirë pas kësaj lufte.

Basel, 27 mars - Ngadalë mund të fitohej përshtypja se Arnold Gjergjaj ka humbur besimin në njerëzimin. Ishte 1 tetori i vitit 2011, kur Gjergjaj u gjet në ring në Gebenstorf. Kishte marrë një plagë të thellë. Lufta mund të mbaronte sherri i saj dhe të dilte si humbës, por gjyqtarët lejuan të vazhdojë meçi. Do të ishte humbja e parë në karrierën e tij. Por Gjergjaj fitoi. Ai ka menduar mirë pas kësaj lufte.

"Më mirë të nokautoj shpejt kundërshtarët, që të mos jesh i varur nga të tjerët", thotë Gjergjaj.

Kanë pasuar tetë fitore me nokaut. Ngjitjen në mesin e 100 më të mirëve në kategorinë e rëndë.

"Projekti Arnold", siç e quan trajneri Angelo Gallina, është duke shkuar sipas planit. Është kryer faza e ngritjes, tash e pret "epoka e re" 28-vjeçarin. Për faza stërvitore me vëllezërit Klitschko, është duke u negociuar pas fitores në fundjavën e kaluar. Po flitet edhe për lufta të vlefshme për tituj. Po lindin ëndrra të mëdha të boksit.

Por, a është Gjergjaj mjaftueshëm i mirë për gjithë këtë?

Duke shikuar bilancin e Gjergjajt prej 21 fitoreve rresht, mund të thuhet se "Kobra" nuk ka patur shumë vështirësi me asnjërin nga boksierët. Së fundi ishte vënë në pikëpyetje edhe potenciali i kundërshtarëve të Gjergjajt.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...