Kapi peshkun me dhëmbë “njeriu”!

26 Mars 2013 - 13:12      

Një turist irlandez u befasua tepër shumë kur në Florida kapi një peshk, që kishte të gjitha gjymtyrët e peshkut, por dhëmbët e tij ngjanin fare në ata të njeriut.
Peshku, emri latin i të cilit është Archosargus probatocephalus, kurse amerikanët e quajnë "sheepshead" (kokëdele) është i veçantë sepse ka nofulla me plot dhëmbë si të gjithë gjitarët.
Një unikat të tillë e kapi peshkatari n

Florida, 26 mars – Një turist irlandez u befasua tepër shumë kur në Florida kapi një peshk, që kishte të gjitha gjymtyrët e peshkut, por dhëmbët e tij ngjanin fare në ata të njeriut.

Peshku, emri latin i të cilit është Archosargus probatocephalus, kurse amerikanët e quajnë "sheepshead" (kokëdele) është i veçantë sepse ka nofulla me plot dhëmbë  si të gjithë gjitarët.

Një unikat të tillë e kapi peshkatari nga Irlanda, i cili ndodhej për pushim në Florida (ShBA). Kur ra në rrjet, peshku u përpoq të s’lirohet me dhëmbë, megjithatë përfundoi në pjatën e peshkatarit.

“Kokëdelja” mund të arrijë gjatësinë 75 centrimetra, Ushqehet me gaforre dhe guaca, kurse dhëmbët i janë zhvilluar në mënyrë që t’i bluajë ‘karrocatat”  e tyre. 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...