Në Rusi u gjet një smerald njëkilogramësh

25 Mars 2013 - 11:38      

Një smerald unikal njëkilogramësh u nxor nga vendburimi Mallishevskoje në rajonin Sverdllovsk (në Urale), transmetoi njoftimin ZR. Gjetja përfaqëson në vetvete një kristal jashtëzakonisht të bukur të çmuar në formacion (shtresë minerare). Guri është gjysmë i tejdukshëm dhe me ngjyrë jeshile të errët.

Sverdllovsk , 25 mars - Një smerald unikal njëkilogramësh u nxor nga vendburimi Mallishevskoje në rajonin Sverdllovsk (në Urale), transmetoi njoftimin ZR. Gjetja përfaqëson në vetvete një kristal jashtëzakonisht të bukur të çmuar në formacion (shtresë minerare). Guri është gjysmë i tejdukshëm dhe me ngjyrë jeshile të errët.

Gjetja e çmuar përmbush kriteret e unikales, me vlerësimin e saj tani po merren specialistët. Sipas traditës, këtij guri të rrallë duhet t’i vihet një emër, por atë nuk e kanë përcaktuar ende.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...