Sigurohet mbrojtja për peshkaqenët e rrezikuar

11 Mars 2013 - 17:57      

Konventa për Tregtinë Ndërkombëtare të Specieve të Rrezikuara ka arritur të sigurojë mbrojtje më të madhe për pesë lloje të peshkaqenëve.Ajo ka votuar sot në Bangkok për të kufizuar tregtinë ndërkufitare me tre lloje peshkaqenësh me kokë çekani dhe dy lloje të tjera, transmeton REL.

Bangkok, 11 mars - Konventa për Tregtinë Ndërkombëtare të Specieve të Rrezikuara ka arritur të sigurojë mbrojtje më të madhe për pesë lloje të peshkaqenëve.Ajo ka votuar sot në Bangkok për të kufizuar tregtinë ndërkufitare me tre lloje peshkaqenësh me kokë çekani dhe dy lloje të tjera, transmeton REL.

Megjithatë, Konventa nuk ka arritur të ndalojë plotësisht tregtinë e tyre, për shkak të kundërshtimeve nga Japonia dhe Kina.

Dy vendet aziatike janë ndër konsumueset më të mëdha të prodhimeve të peshkaqenit.

Masa duhet të miratohet formalisht edhe nga sesioni parlamentar i Konventës, që zhvillon punimet këtë javë.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...