Jo dembelët e Stambollit, po të Maltës

9 Mars 2013 - 13:37      

Banorët e Maltës sipas hulumtimit të ri janë njerëzit më dembelë në botë.
Pas banorëve të Maltës, sipas dembelisë radhiten banorët e Swazilandit në Afrikë, derisa vendin e tretë në këtë listë e mbajnë banorët e Arabisë Saudite, përcjellin agjencitë.

Banorët e Maltës sipas hulumtimit të ri janë njerëzit më dembelë në botë.

Pas banorëve të Maltës, sipas dembelisë radhiten banorët e Swazilandit në Afrikë, derisa vendin e tretë në këtë listë e mbajnë banorët e Arabisë Saudite, përcjellin agjencitë.

Në këto vende është përcaktuar shkallë e lart e trashjes tek njerëzit, çka ka qenë edhe kriteri kryesor për përcaktimin e shkallën së përtacisë, me atë që ka devijime të rëndësishme kur bëhet fjala për pjesë të caktuara të këtyre vendeve.

Kështu për shembull, në pjesën jugor të Arabisë Saudite shkalla e trashjes është shumë më e ulët në krahasim me pjesët tjera të vendit. Hulumtimin e kanë kryer shkencëtarët arabë në krye me endokrinologun e njohur, dr. Waleed al Bakr.

Ai ka thënë se si trashja vret mesatarisht 20.000 njerëz çdo vit në Arabinë Saudite, duke shtuar që femrat në këtë mbretëri janë më të prira ndaj trashjes për shkak të mungesës së ushtrimeve.
comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...