Burg i përjetshëm për ish-kryetarin e Bashkisë së Selanikut

27 Shkurt 2013 - 19:42      

Gjykata e Apelit në Selanik ka dhënë dënimin me burg të përjetshëm për ish-kryetarin e Bashkisë së Selanikut dhe dy ish-bashkëpunëtorë të tij në këtë bashki, nën akuzën e përvetësimit të fondeve.

Selanik, 27 shkurt - Gjykata e Apelit në Selanik ka dhënë dënimin me burg të përjetshëm për ish-kryetarin e Bashkisë së Selanikut dhe dy ish-bashkëpunëtorë të tij në këtë bashki, nën akuzën e përvetësimit të fondeve.

Ish kreu i Bashkisë së qytetit të Selanikut, Vasilis Papageorgopulos, ish sekretari i përgjithshëm dhe ai i thesarit, Mihalis Lemusias, dhe Panajotis Saksonis, kanë marrë sot dënimin me burg të përjetshëm, pasi u akuzuan si të përfshirë në skandalin e përvetësimit të 18 milionë eurove nga fondet e Bashkisë.

Menjëherë pas vendimit, Papageorgopulos deklaroi se nuk është i përfshirë në këtë çështje.

Gjykata dënoi edhe dy drejtorë të thesarit në Bashkinë e Selanikut, përkatësisht me 10 dhe 15 vjet burg.

Vasilis Papageorgopulos ka qenë 7 vjet deputet i partisë “Demokracia e re” të Antonis Samaras dhe i zgjedhur në krye të Bashkisë së Selanikut për 3 mandate rresht.

Kryebashkiaku aktual, Janis Butaris kërkon kthimin e parave të përvetësuara në mënyrë të paligjshme në Bashkinë e Selanikut, raporton Balkanweb. 

“Vendimi i gjykatës pasqyron vullnetin e drejtësisë dhe kënaq ndjenjën publike për mënyrën se si shteti duhet të merret me korrupsionin. Përgjegjësia jonë është tani të kërkojmë kthimin e parave në fondet e qytetit të Selanikut. Mesazhi i vendimit të sotëm është se menaxhimi i parave publike kërkon kujdes të madh dhe përgjegjësi. Në të njëjtën kohë, na bënë optimistë për funksionimin më të mirë të qeverisjes vendore në Greqi”, tha Butaris.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...