Rusia gjen mish kali në salsiçe të BE-së

27 Shkurt 2013 - 19:05      

Kompania mbikëqyrëse e agrikulturës në Rusi njoftoi se ka gjetur mish kali në disa salsiçe të importuara nga një vend evropian. Zyrtarët thanë të mërkurën se është gjetur ADN-ja e kalit në një kontingjent të salsiçeve të shitura në rajonin e Moskës, që janë shitur si mish viçi.

Moskë, 27 shkurt - Kompania mbikëqyrëse e agrikulturës në Rusi njoftoi se ka gjetur mish kali në disa salsiçe të importuara nga një vend evropian. Zyrtarët thanë të mërkurën se është gjetur ADN-ja e kalit në një kontingjent të salsiçeve të shitura në rajonin e Moskës, që janë shitur si mish viçi.

Ndërkohë, kompania "Ikea" ka ndaluar shitjet e sallamit "Wiener" në pesë vende evropiane, duke thënë se testet kanë zbuluar gjurmë të mishit të kalit nga furnizuesi i saj suedez, transmeton Rel.

Këto salsiçe, që është dashur të përmbajnë mish viçi dhe derri, janë shitur në dyqanet e "Ikeas" në Francë, Spanjë, Britani, Irlandë dhe Portugali.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...