Sony: PlayStation 4 nuk bllokon lojërat e shfrytëzuara

27 Shkurt 2013 - 18:36      

Ka pasur mjaft debate së fundi rreth informatës që Xbox konzola e ardhme e Microsoftit do të bllojë lojërat e shfrytëzuara.

Ka pasur mjaft debate së fundi rreth informatës që Xbox konzola e ardhme e Microsoftit do të bllojë lojërat e shfrytëzuara. Në tërë këtë rrëfim u përzie edhe drejtori financiar i kompanisë GameStop i cili kishte thënë që 60 për qind e shfrytëzuesve u kishin thënë që nuk do të blenin konzolën next-gen nëse kjo do të nënkuptonte që nuk mund t’i luajnë edhe lojërat e shfrytëzuara, gjegjësisht lojërat e “dorës së dytë”. Tani edhe Sony pas konferencës së vet ku prezentoi konzolën e re PlayStation 4 u deklarua për këtë punë. Dhe për të qetësuar lojtarët u kujdes kryetari i Sony Worldwide Studio, Shuhei Joshida, i cili tha për Eurogamer që PlayStation 4 nuk do të bllokojë lojërat e shfrytëzuara: “Shfrytëzuesit blejnë formën fizike, ata duan ta shfrytëzojnë gjithandej, apo jo?”. Ka shumë gjëra të panjohura akoma për konzolën e re të Sonyt, por të paktën kjo çështje tashmë është zgjidhur në mënyrë pozitive. Mund të merrni frymë lirisht...

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...