Shërimi i ligamenteve pa operacion?

23 Shkurt 2013 - 21:23      

Shkencëtarët kanë zbuluat që madje një e katërta e skiatorëve me lëndime të ligamenteve të gjunjëve mund të shërohen pa operacion.Shkencëtarët kanë vrojtuar shëndetin e 63 personave që kanë pasur këputje të ligamenteve të

Shkencëtarët kanë zbuluat që madje një e katërta e skiatorëve me lëndime të ligamenteve të gjunjëve mund të shërohen pa operacion.Shkencëtarët kanë vrojtuar shëndetin e 63 personave që kanë pasur këputje të ligamenteve të përparme në gju të shkaktuara nga skijimi dhe kanë përcaktuar që 2 teste që kryhen 6 deri 12 javë pas lëndimit mund të ndihmojnë në marrjen e vendimit për atë nëse është i nevojshëm apo jo operacioni.

“Disa persona me këputjen e ligamentit të përparmë tregojnë shenja të shkëlqyeshme të shërimit, dhe atë pa operacion”, ka deklaruar udhëheqësi i hulumtimit, dr. Robert Marx.

Ligamenti mund të shërohet vetvetiu dhe pastaj do të stabilizohet gjuri. Një numër i madh i personave pas shërimit mund t’i kthehen sportit, madje edhe skijimit.

Operacioni nuk është gjithmonë zgjidhja më e mirë, veçanërisht për personat që janë më të vjetër se 40 vjet dhe kanë mungesë të përqindjes së masës muskulore. Për ata shërimi pas operimit mund të zgjasë shumë dhe të jetë i lodhshëm.

Këputja e ligamenteve e shkaktuar me skijim është më pak traumatike se këputja e shkaktuar me sportet që përfshijnë ndërrimin e shpejt të lëvizjeve të papritura, siç është futbolli.

Këputja e ligamentit për përparmë të gjurit, që shkaktohet nga skijimi rekreativ në shumicën e rasteve nuk kërkon operacion. Duhet të prisni 6 deri 12 javë përveç nëse nuk ekzistojnë arsye të dukshme për shkak të të cilave operacioni është i domosdoshëm, siç janë dëmtimet e meniskut ose dëmtimet më të mëdha të ligamenteve.

Te shumica e skiatorëve rekreativ nuk dëmtohet menisku dhe nuk vjen deri te dëmtimet më të mëdha të ligamenteve, prandaj qasja jo-operative në numrin më të madh të rasteve është e suksesshme.

Megjithatë, mos nxirrni konkludime dhe vendime në mënyrë të pavarur, por me ndihmën e ortopedit, i cili do t’ju këshilloj dhe ndihmojë në marrjen e vendimeve, se çka është më së miri për ju.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...