Ushtarakët gjetën një krater në vendin e rënies së meteorit

15 Shkurt 2013 - 16:09      

Ushtarakët rusë gjetën një krater me diametër rreth 6 metra në vendin ku mendohet të ketë rënë meteori - në afërsi të liqenit Çebarkul, bën me dije një përfaqësues i Qarkut Qendror Ushtarak. Sfondi i rrezatimi në vendin e rënies së meteorit është brenda normave të lejuara.

Çebarkul, 15 shkurt - Ushtarakët rusë gjetën një krater me diametër rreth 6 metra në vendin ku mendohet të ketë rënë meteori - në afërsi të liqenit Çebarkul, bën me dije një përfaqësues i Qarkut Qendror Ushtarak. Sfondi i rrezatimi në vendin e rënies së meteorit është brenda normave të lejuara.

Meteori i rënë në rajonin e Çeljabinskut peshonte disa dhjetëra ton, njoftoi bashkëpunëtori i vjetër shkencor i Observatorit rus Pulkovo, Sergei Smirnov.

"Ky është një bolid shumë i ndritshëm që duket fare qartë në qiellin e mëngjesit, një objekt mjaft i madh me masë, ndoshta, disa dhjetëra ton" - tha Sergei Smirnov.

"Gjatë depërtimin në shtresat e dendura të atmosferës së Tokës një trup i tillë qiellor fillon të shkatërrohet, duke u ndarë në fragmente. Shpejtësia e tij matet me kilometra në sekondë", - shtoi Sergei Smirnov.

Ai vuri në dukje se studimi i fragmenteve të meteorit do t'i ndihmojë shkencëtarët të marrin përgjigje për shumë pyetje.

Shiu i meteorëve që ra mbi Çeljabinsk, sipas të gjitha gjasave, nuk ka të bëjë me asteroidin, i cili pritet të fluturojë afër Tokës të premten në orët e vona, mendon astronomi i Birkbeck University, Ian Crawford.

"Natyrisht unë nuk mund të mos bëja paralelizma mes këtyre dy fenomeneve. Duhet të kemi parasysh se asteroidi DA14 i është afruar Tokës nga jugu. Shiu i meteorëve goditi Rusinë, e cila shtrihet në hemisferën veriore. Prandaj, mua më duket shumë pak i besueshëm fakti se këto fenomene janë të lidhura disi me njëri-tjetrin ", - tha ai.

Siç është njoftuar në orët e vona të së premtes asteroidi 2012 DA14 do të fluturojë 27.000 km nga Toka.

Meteori ra në qarkun e Çeljabinskut në mëngjesin e 15 shkurtit. Gjatë rënies së meteorit ndodhi një shpërthim, si pasojë e të cilit në rreth 300 ndërtesa në 6 qytete të qarkut u thyen xhamat e dritareve dhe u shkatërruan pjesë të konstruktit të godinave. Më shumë se 725 persona u lënduan: kryesisht çarje me cifla xhami dhe trauma në trup.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...