Përplasje rreth kompetencave për pastrimin e parave

6 Shkurt 2013 - 20:14      

Komisioni për Buxhet dhe Financa i Kuvendit të Kosovës mezi është tubuar për të nisur mbledhjen e radhës të mërkurën.

Prishtinë, 6 shkurt - Komisioni për Buxhet dhe Financa i Kuvendit të Kosovës mezi është tubuar për të nisur mbledhjen e radhës të mërkurën.

Shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit për parandalimin e pastrimit të parave dhe financimin e terrorizmit, më saktë neni 3 i këtij ligji ka zënë vendin kryesor në diskutimin e anëtarëve të komisionit.

Për nenin 3, rishtazi, përfaqësuesi i BE-së në Kosovë, Samuel Zhbogar, në një letër drejtuar kryetarit të Kuvendit, kishte kërkuar që të mos preket, duke bërë kështu që kompetencat për rastet e pastrimit të parave t’i mbante Prokuroria Speciale.

Deputeti Latif Gashi ka thekuar se EULEX-i për 3 vjet ka trajtuar vetëm dy raste të tilla dhe se përfaqësuesi i BE-së, Zhbogar, në letrën e tij dërguar kryetarit Krasniqi nuk e ka arsyetuar fare kërkesën e tij.

Deputeti Sali Asllanaj, ndërkaq, ka thënë se letra e Zhbogarit duhet të merret me seriozitet.

Kryetarja e Komisionit, Safete Hadërgjonaj, me pajtimin e anëtarëve të komisionit, ka marrë vendim që ky nen të anashkalohet për këtë mbledhje dhe për të diskutohet në mbledhjen e së premtes.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...