Reina i fali një pikë M. Cityt të zbehtë

3 Shkurt 2013 - 19:54

Derbi i xhiros së 25-të të Premier League përfundoi pa fitues, pasi Manchester City dhe Liverpool luajtën baras 2:2, kurse futbollistët e Tottenhamit kthehen në shtëpi të buzëqeshur pas fitores së vështirë si mysafir të West Bromwichit, me golin e shënuar nga Gareth Bale. Ndonëse

Prishtinë, 3 shkurt - Derbi i xhiros së 25-të të Premier League përfundoi pa fitues, pasi Manchester City dhe Liverpool luajtën baras 2:2, kurse futbollistët e Tottenhamit kthehen në shtëpi të buzëqeshur pas fitores së vështirë si mysafir të West Bromwichit, me golin e shënuar nga Gareth Bale. Ndonëse mysafir, Liverpooli e nisi takimin e sotëm në stadiumin Itihad, me sulme të furishme, pati tri raste shumë të mira për gol, por ishte City ai që dënojë dështimet e Liverpoolit dhe të fitojë një pikë megjithë lojën e zbehtë të treguar para tifozëve të vet.

Golin e parë për vendësit e shënoi Xheko në minutën e 23-të, kurse barazoi gjashtë minuta më vonë (29) Sturrtidge, i cili nuk e festoi golin e tij pasi tre vjet rresht ka bartur fanellën e Cityt.

Loja më e mirë e Liverpoolit u kurorëzua në minutën e 73-të, kur kapiteni Steven Gerard tundi rrjetin e vendësve nga distanca prej 25 metrave.

Mirëpo, që gjithçka të përfundojë keq për mysafirët u përkujdes portieri i tyre, Reina, i cili bëri një gabim katastrofal, duke dalë te vija e 16-metrave, gjë që e shfrytëzoi Aguerro dhe e barazoi rezultatin në 2:2.