Franca kthen azilkërkuesit

1 Shkurt 2013 - 13:18      

Autoritetet franceze sot dhe nesër pritet të depërtojnë rreth 150 azilkërkues, pjesa më e madhe e tyre shtetas të Maqedonisë.
Mediat franceze informuan sot se aksioni i fshesës për përzënien e azilkërkuesve të rrejshëm nga Maqedonia dhe Rumania, por edhe nga vendet e tjera të Ballkanit, do të realizohet gjatë dy ditëve të ardhshme.

Shkup, 1 shkurt -  Autoritetet franceze sot dhe nesër pritet të depërtojnë rreth 150 azilkërkues, pjesa më e madhe e tyre shtetas të Maqedonisë.

Mediat franceze informuan sot se aksioni i fshesës për përzënien e azilkërkuesve të rrejshëm nga Maqedonia dhe Rumania, por edhe nga vendet e tjera të Ballkanit, do të realizohet gjatë dy ditëve të ardhshme.

Shumica prej këtyre azilkërkuesve kishin aplikuar për azil politik, mirëpo ata menjëherë kishin marrë përgjigje negative dhe po qëndronin deri tani ilegalisht në Francë.

Një pjesë e shtetasve të Maqedonisë, që vullnetarisht kishin pranuar kthimin në vendlindje ishin shpërblyer me nga 300 euro nga autoritetet franceze të azilit.

MPB sot në Shkup, raporton ina, bëri të ditur se në Aeroportin e Shkupit ka mbërritur një grup prej 22 azilkërkuesish të kthyer nga Franca. 

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...