Vetura që kushton 3.5 milionë dollarë

30 Janar 2013 - 21:24      

Këto ditë në Qatar Motor Show do të prezantohet automobili më i shtrenjtë në botë, i quajtur “Lykan hypersport”. Ai do të kushtojë afërsisht 3.5 milionë dollarë dhe është prodhuar në Liban.

Katar, 30 janar - Këto ditë në Qatar Motor Show do të prezantohet automobili më i shtrenjtë në botë, i quajtur “Lykan hypersport”. Ai do të kushtojë afërsisht  3.5 milionë dollarë dhe është prodhuar në Liban.

Për të justifikuar çmimin e veturës superluksoze, disenjatorët e kanë zbukuruar atë nga brenda me ari dhe diamante.

Edhe ata me xhepa të thellë do të duhet të shpejtojnë, ngase do të prodhohen vetëm shtatë automobila të tillë. Kjo super  veturë për 2.7 sekonda do të mbërrijë shpejtësinë nga 0 në 100 kilometra, kurse shpejtësia maksimale e tij do të jetë 390 km në orë.

Motori është prodhuar në kompaninë "W motors", e cila është e vendosur në Bejrut, transmeton Albinfo.

Super vetura vihet në lëvizje nga jo më pak se 750 kuaj fuqi. Dizajnuesi libanez, Ralph Debas tha se për zhvillimin e  këtij lloji të veçantë i është dashur jo më pak se gjashtë vjet.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...