Në Vlorë kapet peshkaqeni tigër

30 Janar 2013 - 12:56      

Rrjetat e peshkatarëve të anijes "Pavarësia" kanë kapur një peshkaqen me peshë 3.5 kuintal, i llojit tigër. Ky është peshkaqeni i parë i kapur për këtë vit, pas dy të tjerëve të peshkuar në vitin që lamë pas, po nga këta peshkatarë.
Peshkatarët sqarojnë se kane qene duke peshkuar ne nje thellësi prej 150 metra, 1 milje e gjysmë nga ishulli i Sazanit dhe 5 milje nga bregdeti i Vlorës.

Vlorë, 30 janar- Rrjetat e peshkatarëve të anijes "Pavarësia" kanë kapur një peshkaqen me peshë 3.5 kuintal, i llojit tigër. Ky është peshkaqeni i parë i kapur për këtë vit, pas dy të tjerëve të peshkuar në vitin që lamë pas, po nga këta peshkatarë.

Peshkatarët sqarojnë se kane qene duke peshkuar ne nje thellësi prej 150 metra, 1 milje e gjysmë nga ishulli i Sazanit dhe 5 milje nga bregdeti i Vlorës.

Gjatë mbledhjes së rrjetave kanë hasur në vështirësi për shkak të peshës së madhe të tyre. Në momentin e nxjerrjes së rrjetave në sipërfaqe kane pikasur peshkaqenin. Sipas peshkatarëve ky lloj peshkaqeni kapet në një thellësi mbi 100 metra në det, ndërsa afrohen në ujërat e gjirit të Vlorës për faktin se ka shumë ushqim në këtë periudhë. 

Ai do te tregtohet ne restorantet e peshkut ne Vlore, ndërsa duket se pavarësisht çmimit të larte dhe gatimit special peshkaqeni mbetet mjaft i kërkuar ne tregun vendas. Duke qenë edhe se rënia në rrjetat e peshkatarëve të peshkaqenëve ka qenë e shpeshtë gjatë viteve të fundit edhe kërkesa në restorante janë të larta.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...