Ban kërkon ndalimin e luftës në Siri

30 Janar 2013 - 12:49      

Kombet e Bashkuara kanë bërë thirrje për më shumë ndihma humanitare në Sirinë e përfshirë nga lufta.
Apeli është bërë para përfaqësuesve të më shumë se 60 vendeve të botës, të tubuar për një konferencë donatorësh në Kuvajt.

New – York, 30 janar - Kombet e Bashkuara kanë bërë thirrje për më shumë ndihma humanitare në Sirinë e përfshirë nga lufta.

Apeli është bërë para përfaqësuesve të më shumë se 60 vendeve të botës, të tubuar për një konferencë donatorësh në Kuvajt.

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon, u ka bërë thirrje të dyja palëve në konflikt, e veçanërisht Qeverisë së Sirisë, që të ndalojnë luftimet “për hir të humanizmit”.

Zyrtarët e Kombeve të Bashkuara kërkojnë deri në 1.5 miliard dollarë për të ndihmuar sirianët në luftë dhe 700,000 refugjatët në vendet fqinje.

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara kanë premtuar një total prej 400 milionë dollarësh.

Rusia dhe Irani, aleatë të presidentit të Sirisë, Bashar al-Assad, janë po ashtu duke ndjekur konferencën në Kuvajt.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...