Tensionohen më shumë marrëdhëniet SHBA-Rusi

30 Janar 2013 - 11:50      

Rusia ka braktisur një marrëveshje me Shtetet e Bashkuara për bashkëpunim në zbatimin e ligjit dhe kontrollin e drogës.
Qeveria ruse, në ueb-faqen e saj, ka njoftuar se marrëveshja “nuk përkon me realitetin aktual”.
Sipas marrëveshjes së arritur më 2002, Shtetet e Bashkuara kanë siguruar asistencë financiare për të ndihmuar Rusinë që të luftojë trafikimin me drogë dhe krimet e tjera, përfshirë: trafikimin me qenie njerëzore, krimet në internet, shpëlarjen e parave, korrupsionin dhe terrorizmin, transmeton REL.

Moskë, 30 janar - Rusia ka braktisur një marrëveshje me Shtetet e Bashkuara për bashkëpunim në zbatimin e ligjit dhe kontrollin e drogës.

Qeveria ruse, në ueb-faqen e saj, ka njoftuar se marrëveshja “nuk përkon me realitetin aktual”.

Sipas marrëveshjes së arritur më 2002, Shtetet e Bashkuara kanë siguruar asistencë financiare për të ndihmuar Rusinë që të luftojë trafikimin me drogë dhe krimet e tjera, përfshirë: trafikimin me qenie njerëzore, krimet në internet, shpëlarjen e parave, korrupsionin dhe terrorizmin, transmeton REL.

Ministria e Jashtme ruse është urdhëruar që të njoftojë autoritetet amerikane për vendimin.

Anulimi i marrëveshjes ndodh në mesin e tensioneve në rritje midis SHBA-së dhe Rusisë, për shkak të sanksioneve që Uashingtoni ka vendosur ndaj zyrtarëve rusë që dyshohen për shkelje të të drejtave të njeriut, si dhe ndalesës që u ka vënë Moska shtetasve amerikanë për të birësuar fëmijë rusë.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...