Bota vjet njohu mbi një miliard turistë

30 Janar 2013 - 10:45      

Vitin e kaluar numri i turistëve që kanë kryer udhëtime jashtë vendit për herë të parë në botë rezultoi më shumë se një miliard njerëz. Këto të dhëna përmbahen në raportin vjetor të Organizatës Botërore të Turizmit, të botuar ditën e martë. Sipas të dhënave të kësaj organizate, numri i atyre që udhëtuan jashtë vendit vitin e kaluar u rrit me 4%, në krahasim me vitin 2011.

Madrid, 30 janar - Vitin e kaluar numri i turistëve që kanë kryer udhëtime jashtë vendit për herë të parë në botë rezultoi më shumë se një miliard njerëz. Këto të dhëna përmbahen në raportin vjetor të Organizatës Botërore të Turizmit, të botuar ditën e martë. Sipas të dhënave të kësaj organizate, numri i atyre që udhëtuan jashtë vendit vitin e kaluar u rrit me 4%, në krahasim me vitin 2011.

Sipas parashikimeve të organizatës, rritjen më të madhe të fluksit të turistëve në vitet e ardhshme do ta demonstrojnë vendet e Azisë dhe rajoneve të Oqeanit Paqësor, Afrikës, Amerikës dhe Evropës. Në të njëjtën kohë vendet e Lindjes së Mesme, që po përjetojnë aktualisht konflikte të brendshme, ka shumë mundësi të përballen me stagnim ose rënie të fluksit turistik.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...