Automobili feston ditëlindjen e 127-të

30 Janar 2013 - 10:26      

Ditëlindja zyrtare e automobilave mund të konsiderohet 29 janari. Pikërisht në këtë ditë, në vitin 1886, i mirënjohuri pothuajse nga të gjithë automobilistët Karl Friedrich Benz mori patentën për makinën e tij të parë me motor me djegie të brendshme.

Frankfurt, 30 janar - Ditëlindja zyrtare e automobilave mund të konsiderohet  29 janari. Pikërisht në këtë ditë, në vitin 1886, i mirënjohuri pothuajse nga të gjithë automobilistët Karl Friedrich Benz mori patentën për makinën e tij të parë me motor me djegie të brendshme.Ideja e avancuar e mendimit inxhinierik të fundit të shekullit të 19-të zhvilloi shpejtësinë e pabesueshme për atë kohë - 16 km/h.Megjithatë, automjeti i parë i dha gëzim vetëm Karl Friedrich Benz dhe bashkëshortes së tij. Banorët e tjerë të qytetit, të cilët ishin mësuar të përdornin për lëvizje karrocat që tërhiqeshin me kuaj, i irritonte pa masë makina për shkak të zhurmës që shkaktonte gjatë lëvizjes. Amortizatorët dhe materialet e tjera të shuarjes së zhurmës u shpikën shumë më vonë.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...