Biçikletat e drunjta të Kongos

30 Janar 2013 - 10:04      

Është mjet i pazakonshëm: biçikletë e drunjtë me dorëza të mëdha, dy rrota druri, një kornizë si trekëndësh i shtypur dhe pa pedale. Në të nuk ka as ulëse.
“Chikudu” kongoleze duket sikur të kishte dalë nga faqet e ndonjë libri me vizatime për fëmijë. Atë mund ta shohësh kudo nëpër rrugët e pashtruara, në lindje të Republikës Demokratike të Kongos.

Goma, Kongo, 30 janar – Është mjet i pazakonshëm: biçikletë e drunjtë me dorëza të mëdha, dy rrota druri, një kornizë si trekëndësh i shtypur dhe pa pedale. Në të nuk ka as ulëse.

“Chikudu” kongoleze duket sikur të kishte dalë nga faqet e ndonjë libri me vizatime për fëmijë. Atë mund ta shohësh kudo nëpër rrugët e pashtruara, në lindje të Republikës Demokratike të Kongos.

Uzima Bahati (18) ishte fëmijë kur u bë drejtues i saj. Ai e la shkollën kur i kishte rreth 12 vjet dhe i ka kaluar gjashtë vitet e fundit duke bartur ngarkesa të mëdha me këtë mjet të pazakonshëm transporti.

“Më ka ndihmuar shumë në jetë, për shkak se është punë pa orar”, ka thënë ai. “Sapo të bëj para mjaftueshëm, mund të shkoj në shtëpi dhe të blej ushqim”.

Ai krenohet aq shumë me “chikudun” e tij, saqë ka shpenzuar pesë dollarë – më shumë se dyfishin e pagës mesatare ditore këtu – për ngjyrë të kafenjtë dhe brusha.

Me kujdesin më të madh, ai e ka shkruar numrin e tij të celularit në këtë mjet, së bashku me motot “Puna është punë” dhe “Mos flisni shumë”. Kjo e fundit, thotë ai, tregon se ai nuk mërzitet se çfarë mendojnë tjerët për të, madje edhe nëse e përqeshin.

Ngasësit e tjerë të “chikudus” i kanë lakmi Bahatit për shkak të motoçikletës së tij të ngjyrosur, e cila, sipas standardeve kongoleze, është luks.

“Miqtë e mi qeshin, duke më thënë: Ke para për të shpenzuar kot. Paratë që i ke shpenzuar për ngjyrë ke mundur t’i shpenzosh për të blerë diçka të dobishme”, tregon ai. “Por, sado që qeshin ata, unë nuk ndihem keq”.

Për njerëzit këtu, “chikudu” simbolizon vendosmërinë e madhe të kongolezëve, për të cilët secili ushqim, secila kovë uji dhe secila tjegull për shtëpi duhet të bartet nga një vend te tjetri.

“Chikudus” janë mjete bartëse, për mirëmbajtjen e të cilave nuk duhet edhe investim i madh. Varësia e njerëzve ndaj tyre është dëshmi e varfërisë së njerëzve në këtë pjesë të Kongos, pjesa më e madhe e të cilëve mbijetojnë me më pak se dy dollarë në ditë.

Ato përshtaten për mrekulli në Goma, një qytet prej një milion banorësh në brigjet piktoreske të liqenit Kivu.

“Biçikletat e zakonshme janë të padobishme. Me to nuk mund të bartësh shumë dhe prishen tërë kohën”, thotë kushëriri i Bahatit, Cengi Byamungu, prodhues i “chikudu”-ve, i cili e montoi edhe makinën me të cilën Bahati krenohet.

Në këtë pjesë, të krahasosh “chikudun” me një biçikletë të zakonshme do të ishte njëjtë si të krahasoje një kamion 10-tonësh me “VW Beetle”. 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...