Miliarda përdorues të LTE-së deri në vitin 2016

29 Janar 2013 - 22:27      

Rritja e numrit të përdoruesve të Long Term Evolution (LTE), rrjeteve mobile të gjeneratës së katërt me të madhe ka tejkaluar pritje, theksohet në analizën e tregut të kompanisë iSuppli.Në vetëm në tri vite numri i përdoruesve ka përjetuar rritje të pabesueshme, respektivisht me 600.000 parapagues

Rritja e numrit të përdoruesve të Long Term Evolution (LTE), rrjeteve mobile të gjeneratës së katërt me të madhe ka tejkaluar pritje, theksohet në analizën e tregut të kompanisë iSuppli.Në vetëm në tri vite numri i përdoruesve ka përjetuar rritje të pabesueshme, respektivisht me 600.000 parapagues në 100 milionë në vitin 2012. iSuppli parashikon vazhdimin e rritjes së shpejtuar edhe në ardhmen, respektivisht këtë vit numri i përdoruesve duhet të dyfishohet, ndërsa në vitin 2016 do të rritet në më shumë se një miliard.

Para tri vitesh analistët kanë parashikuar se si numri i përdoruesve të LTE-së deri në vitin 2105 do të rritet në 300 milionë, por nëse vazhdohet me ritmin e tanishëm, këto numra do të arrihen që në vitin 2014. Vetëm në vitin e kaluar numri i parapaguesve në rrjetat mobile LTE është rritur në 599 për qind, me 13,2 milionë gjatë vitit 2011, në 92,3 milionë gjatë vitit 2012. Pritet që deri në fund të këtij vitit numri i përdoruesve të LTE-së të rritet në 198,1 milionë.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...