Në Kinë, 1,1 miliardë celularë

29 Janar 2013 - 22:13      

Numri i përdoruesve të telefonave celularë në Kinë ka arritur 1,1 miliardë në fund të vitit 2012, përmendet në të dhënat zyrtare.Ministria e industrisë dhe teknologjisë informative (MITI) përmend që numri i përdoruesve të telefonave celularë paraqet 80 për qind të gjithë përdoruesve të

Numri i përdoruesve të telefonave celularë në Kinë ka arritur 1,1 miliardë në fund të vitit 2012, përmendet në të dhënat zyrtare.Ministria e industrisë dhe teknologjisë informative (MITI) përmend që numri i përdoruesve të telefonave celularë paraqet 80 për qind të gjithë përdoruesve të telefonave në vend, përcjell Xinhua.

Kina vitin a kaluar ka regjistruar 135,9 miliona përdorues të rinj të telefonave celularë, në mes të cilëve edhe 104,38 milionë përdorues të telefonave 3G, me çka numri i përgjithshëm i përdoruesve të telefonave 3G është rritur në 232,8 milionë, ka deklaruar MITI.

Ministria ka deklaruar që numri i përdoruesve të internetit është rritur për 51 milionë në 564 milionë njerëz, në mes të cilëve 74,5 për qind ose 420 milionë njerëz “surfojnë” me internet përmes telefonave.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...