Intel prezanton smartphonin Yolo

29 Janar 2013 - 21:41      

Inteli zyrtarisht ka prezantuar smartphonin e vet të parë të bazuar në platformën Lexington, modelin e quajtur Yolo. Pajisja, si dhe platforma komplete e përmendur i synohen segmentit më të ulët të tregut, për tregjet në zhvillim, kështu që Yolo është zhvilluar në bashkëpunim me operatorin afrikan të telefonive Safaricom dhe i pari do të gjendet në shitje në Kenia.Telefoni ka Atom

Inteli zyrtarisht ka prezantuar smartphonin e vet të parë të bazuar në platformën Lexington, modelin e quajtur Yolo. Pajisja, si dhe platforma komplete e përmendur i synohen segmentit më të ulët të tregut, për tregjet në zhvillim, kështu që Yolo është zhvilluar në bashkëpunim me operatorin afrikan të telefonive Safaricom dhe i pari do të gjendet në shitje në Kenia.Telefoni ka Atom Z2420 SoC, me taktin 1,2 GHz me 512 MB RAM dhe GPU-ne me taktin 400 MHz. Sistemi operativ është Android 4.0.4 ICS, ndërsa aty është edhe mbështetja për HSPA+, Wi-Fi, Bluetooth 2.1, A-GPS dhe FM radio i integruar. Kamera është 5-megapiksel, derisa ekrani 3.5 inç ka 480 x 320 pikse. Pavarësisht specifikimeve më të dobëta, Yolo tregon performansa solide në shumicën e detyrave tipike dhe duhet të përmbushë nevojat e përdoruesve në tregun ky synohet.

Pajisja me karakteristikat u përshtatet kërkesave më të vogla për blerësit më pak kërkues ose atyre që për herë të parë bëhen me smartphone, çka pranon edhe vet Inteli, ndërsa çmimi i tij është rreth 125 dollarë.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...