Tremujor dhe parashikime të mira për të ardhmen në IBM

29 Janar 2013 - 21:22      

IBM për tremujorin e fundit të vitit të kaluar ka publikuar rezultatet e punës së vet që janë më të mira se pritje, ndërsa kompania edhe për vitin e ardhshëm ka deklaruar pritjet e veta të cilat janë më të mira se çka presin analistët.Përfitimet totale të kompanisë kanë rënë në 1 për qind në krahasim

IBM për tremujorin e fundit të vitit të kaluar ka publikuar rezultatet e punës së vet që janë më të mira se pritje, ndërsa kompania edhe për vitin e ardhshëm ka deklaruar pritjet e veta të cilat janë më të mira se çka presin analistët.Përfitimet totale të kompanisë kanë rënë në 1 për qind në krahasim me një vit më herët, në 29,3 miliardë dollarë, por në masë më të madhe kjo është pasojë e shitjeve me pakicë në tremujorin e tretë. Njëkohësisht fitimi i kompanisë është rritur në 10 për qind në krahasim me një vit më herët, në 6,1 miliardë dollarë.

Për tërë vitin në IBM kanë deklaruar që presin fitim prej 16,7 dollarësh për aksion, respektivisht rreth 18.9 miliardë dollarë çka është po ashtu më mirë nga pritje e analistëve që vlerësojnë që ka mundur të jetë rreth 16,57 dollarë për aksion. Pas publikimit të këtyre rezultateve dhe pritjeve të mira për të ardhmen, vlera e aksioneve të kompanisë është rritur prej 4 për qind, nga 196,8 në 204,5 dollarë.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...