Pentagoni shkurton vende pune

25 Janar 2013 - 20:44      

Frika nga shkurtimet e reja në buxhetin e mbrojtjes ka bërë që Departamenti amerikan i Mbrojtjes të fillojë shkurtimet e vendeve të pune dhe shpenzimeve për mirëmbajtjen e anijeve dhe avionëve të luftës.

Washington, 25 janar - Frika nga shkurtimet e reja në buxhetin e mbrojtjes ka bërë që Departamenti amerikan i Mbrojtjes të fillojë shkurtimet e vendeve të pune dhe shpenzimeve për mirëmbajtjen e anijeve dhe avionëve të luftës.

Zëvendëssekretari i Mbrojtjes, Ashton Carter tha të premten se Pentagoni ka filluar të largojë shumicën nga 46 mijë të punësuarit e përkohshëm dhe afatgjatë.

Ai tha se iu ka kërkuar degëve të ndryshme të ushtrisë amerikane që të reduktojnë shpenzimet afatshkurta në 50 miliardë dollarë para 1 shkurtit.

Carter tha se nëse Kongresi nuk arrin të shmangë shkurtimet e detyrueshme buxhetore deri më 1 mars, mijëra zyrtarë civilë të Pentagonit do të përballen me pushim administrativ dhe me paga të reduktuara në muajin prill, transmeton Rel

Gati 50 miliardë dollarë të shkurtimeve të reja pritet të hyjnë në fuqi nga 1 marsi i këtij viti.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...