Lulzim Peci - ambasador i Kosovës në Serbi

23 Janar 2013 - 13:32      

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës, Enver Hoxhaj, pas konsultimeve me kryeministrin, Hashim Thaçi ka propozuar Lulzim Pecin për postin e ambasadorit të Republikës së Kosovës në Republikën e Serbisë, ndërkohë që Beogradi këtë post e quan oficer për lidhje”.

Prishtinë, 23 janar -  Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës, Enver Hoxhaj, pas konsultimeve me kryeministrin, Hashim Thaçi ka propozuar Lulzim Pecin për postin e ambasadorit të Republikës së Kosovës në Republikën e Serbisë, ndërkohë që Beogradi këtë post e quan oficer për lidhje”.

”Për këtë propozim, ministri Hoxhaj ka informuar sot edhe presidenten e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, e cila pritet të merr vendimin për dekretimin e ambasadorit Peci. Emërimi i ambasadorëve të rinj dhe caktimi i ambasadorëve të deritashëm në misione në vende të ndryshme, janë lëvizje normale të ambasadorëve, në përputhje të plotë me aktet normative të Republikës së Kosovës dhe me praktikat më të mira ndërkombëtare diplomatike. Këto lëvizje janë hapa të rëndësishëm në kuadër të aktiviteteve të politikës së jashtme të Kosovës, me qëllim të dinamizimit të diplomacisë kosovare dhe fuqizimit të vazhdueshëm të subjektivitetit ndërkombëtar të Republikës së Kosovës”, deklaroi për RTK Artan Behrami, zëdhënës i MPJ-së. 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...