Skyfall censurohet në Kinë

23 Janar 2013 - 10:11      

Censoret e filmit në Kinë kanë hequr një skenë kyçe në filmin hit të Bondit “Skyfall” dhe kanë ndryshuar titrat për të ndryshuar referimet për torturën dhe prostitucionin në vend.
Filmi i fundit i James Bondit ka pasur premierën botërore vitin e kaluar, por audiencat në shtetin e Lindjes së Largët është dashur të prisnin gati tre muaj më shumë se fansat e Bondit në vendet tjera të botës.

Censoret e filmit në Kinë kanë hequr një skenë kyçe në filmin hit të Bondit “Skyfall” dhe kanë ndryshuar titrat për të ndryshuar referimet për torturën dhe prostitucionin në vend.

Filmi i fundit i James Bondit ka pasur premierën botërore vitin e kaluar, por audiencat në shtetin e Lindjes së Largët është dashur të prisnin gati tre muaj më shumë se fansat e Bondit në vendet tjera të botës.

Skyfall në rolin kryesor me Daniel Craig më në fund është shfaqur në kinema të hënën – por më parë ka pësuar në thikën e censorit në një përpjekje të dukshme për të larguar referimet me regjimin dhe kulturën kineze.

Skena e ekzekutimit në Shanghai është fshirë në montazhin final, ndërsa janë lënë referimet për torturimin nga agjentët sekretë kinezë dhe industrinë e prostitucionit në Macau, por janë ndryshuar titrat. 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...