KOSTT-i shkel Ligjin e prokurimit “për të kursyer buxhetin”

23 Janar 2013 - 09:13      

Kompania “Enbi Power” më kot ishte shpallur fituese e llotit të dytë të tenderit të iniciuar nga Operatori i Sistemit, Transmisionit dhe Tregut (KOSTT), për rehabilitimin e stabilimenteve të TL në NS 110/10kV Prizreni 3. Vonesa prej 20 minutash në dorëzimin tenderit i ka kushtuar kësaj kompanie me humbje të kontratës në vlerë prej 1 milion e 699 mijë eurosh. Dorëzimi me vonesë i ofertës është në kundërshtim me Ligjin për prokurimin publik.
Zyrtarët e KOSTT-it këtë shkelje ligjore e kanë bërë me vetëdije, ndërsa janë arsyetuar se kanë dashur të kursenin buxhetin e kompanisë.

Prishtinë, 23 janar – Kompania “Enbi Power” më kot ishte shpallur fituese e llotit të dytë të tenderit të iniciuar nga Operatori i Sistemit, Transmisionit dhe Tregut (KOSTT), për rehabilitimin e stabilimenteve të TL në NS 110/10kV Prizreni 3. Vonesa prej 20 minutash në dorëzimin tenderit i ka kushtuar kësaj kompanie me humbje të kontratës në vlerë prej 1 milion e 699 mijë eurosh. Dorëzimi me vonesë i ofertës është në kundërshtim me Ligjin për prokurimin publik.

Zyrtarët e KOSTT-it këtë shkelje ligjore e kanë bërë me vetëdije, ndërsa janë arsyetuar se kanë dashur të kursenin buxhetin e kompanisë.

Konstatimet për shkeljet ligjore në këtë tender janë bërë nga organi shqyrtues i prokurimit, e cili ka vendosur që lloti i dytë të kthehet në rivlerësim (gjerësisht në “Kohën Ditore”). 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...