Politizimi i postit të guvernatorit rrezikon integritetin e BQK-së

23 Janar 2013 - 08:47      

Kandidimin e Bedri Hamzës, deri dje ministër i Financave, për postin e guvernatorit të Bankës Qendrore, opozita dhe analistët ndërkombëtarë e shohin si përpjekje për politizim dhe përzierje në vendimmarrjen e autoritetit kryesor bankar të vendit. Zgjedhja i ish-ministrit të Financave në këtë post konsiderohet edhe si rast precedent.

Prishtinë, 23 janar - Kandidimin e Bedri Hamzës, deri dje ministër i Financave, për postin e guvernatorit të Bankës Qendrore, opozita dhe analistët ndërkombëtarë e shohin si përpjekje për politizim dhe përzierje në vendimmarrjen e autoritetit kryesor bankar të vendit. Zgjedhja i ish-ministrit të Financave në këtë post konsiderohet edhe si rast precedent.

Më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”.) 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...