Kupa e Afrikës vazhdon të ketë ndikim francez

18 Janar 2013 - 09:46      

Ekziston një ndikim i madh i trajnerëve francezë në Kupën e Shteteve të Afrikës, që nis këtë javë, por gjë e pazakontë është se disa prej shteteve më të forta të këtij kontinenti kanë vendosur t'u besojnë ekspertëve lokalë.

Johannesburg, 18 janar - Ekziston një ndikim i madh i trajnerëve francezë në Kupën e Shteteve të Afrikës, që nis këtë javë, por gjë e pazakontë është se disa prej shteteve më të forta të këtij kontinenti kanë vendosur t'u besojnë ekspertëve lokalë.

Shumica e 16 përfaqësueseve finaliste të Kupës së Afrikës kanë angazhuar trajnerë të huaj për turneun që mbahet në Afrikë të Jugut, ku shtatë vijnë nga Franca e një nga Belgjika.

Një trajner i vetëm nga Amerika e Jugut, uruguaiani Gustavo Ferrin (në krye të Angolës), tregon se është vazhduar trendi i skuadrave afrikane, të cilat nuk preferojnë trajnerët latino-amerikan dhe stilin e tyre të lojës.

Disa prej gjigantëve të kontinentit, kanë hequr dorë nga të huajt të cilët i preferonin më herët.

Gana, Maroko, Nigeria dhe nikoqirja Afrika e Jugut të gjithë kanë trajnerë lokalë në krye të skuadrave, pasi trajnerët e huaj dhe të shtrenjtë, në të kaluarën nuk u kishin sjellë sukses.

"Është koha tash që t'u japim trajnerëve lokalë mundësinë për t'u treguar në nivelin më të lartë", ka thënë presidenti i Federatës së Futbollit të Afrikës së Jugut, Kirsten Nematandani.

Megjithëkëtë, mbetet një ndikim i madh francez në skuadrat prezente në Kupën e Afrikës, shkruan sot më gjerësisht Koha Ditore.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...