INPO: Komuna e Ferizajt degradon legalisht ambientin

16 Janar 2013 - 11:53      

Prerja e dy plepave në qendër të Ferizajt nga ana e Komunës ka ngjallur reagimin e një pjese të shoqërisë civile.
OJQ INPO të martën ka mbajtur një performancë protestuese ndaj prerjes së drunjve nga komuna. Në vendin ku dy ditë më parë ndodheshin lisat, INPO-ja vendosi dy pano të mëdha, në të cilat janë vizatuar dy lisa.

Ferizaj, 16 janar- Prerja  e dy plepave në qendër të Ferizajt nga ana e Komunës ka ngjallur reagimin e një pjese të shoqërisë civile.

OJQ INPO të martën ka mbajtur një performancë protestuese ndaj prerjes së drunjve nga komuna. Në vendin ku dy ditë më parë ndodheshin lisat, INPO-ja vendosi dy pano të mëdha, në të cilat janë vizatuar dy lisa.

“Kur vetëm para pak muajve të gjithë qytetarëve iu premtua se qyteti i tyre do të bëhej evropian ,  dje u dëshmua e kundërta në të gjitha mënyrat e mundshme pikërisht nga kryetari i Komunës”, thuhej në komunikatën e lëshuar me këtë rast.

 Pas hulumtimit të rastit, INPO ka konstatuar se Drejtoria për Shërbime Publike dhe Emergjencë duke mos konsultuar Drejtorinë e Urbanizmit dhe Mjedisit ka marrë vendim ad-hoc për të prerë  drunjtë në qendër të qytetit me arsyetimin se paraqesin rrezik për kalimtarët dhe objektet e banimit përreth, shkruan sot më gjerësisht “Koha Ditore”.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...